| AlexandruTeodor a întrebat:

Salut, de curand urmez un tratament cu antibiotice. Ce vreau sa intreb, am citit undeva ca daca mananci Grapefruit cand urmezi un tratament se agraveaza boala, chiar daca contine vitamine si minerale. Eu vreau sa stiu daca e adevarat ca nu am voie sa consum citrice? Va rog fara copy-paste ca asta am gasit si eu, daca se poate macar un raspuns scurt apreciez!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu nu ai voie sa consumi citrice, mere, sucuri de citrice( portocale, lamai grepefruit) sau suc de mere in perioada tratamentului cu antibiotic--- dupa terminarea tratamentului poti consuma aceste fructe sau sucurile lor.

Explicatia consta in fatul ca, in procesul de metabolizare a antibioticului anumite enzime implicate pot interfera cu componentele chimice ale fructelor sau sucului lor. Urmarea este fie ca antibioticul va ramane in corp un timp prea scurt pentru a-si face efectul, fie un timp prea lung crescand( odata cu administrarea urmatoarei doze)nivelul din organism a substantei active ca antibioticului (supradozaj, cu efecte secundare periculoase).

P.S. vezi confirmarea informatiei intr-un articol de pe site-ul unei renumite clinici din SUA (clinica "Mayo")

| AlexandruTeodor explică (pentru alessia5158):

Multumesc, eu pana acum mancam, d-aia cred ca nu-si faceau nici efectul.

| alessia5158 a răspuns (pentru AlexandruTeodor):

Nu numai antibioticele sunt incompatibile cu citricele dar si alte medicamente --- de aceea este bine sa intrebi medicul cand prescrie un medicament.

11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În completarea celor precizate de @alessia5158, am să-ţi spun că NU se consumă nici produse lactate în stare proaspătă ( lapte, brânză de vaci, etc. ) deoarece fermenţii lactici influenţează absorţia antibioticelor ( şi efectul acestora )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| AlexandruTeodor explică (pentru bursuc001):

Ok multumesc, la fel happy Am sa tin cont!

| bursuc001 a răspuns (pentru AlexandruTeodor):

Cu plăcere!

Mersi şi euwinking

O seară frumoasă.

| Mihaitza009 a răspuns:

Nu cred ca afecteaza cu ceva dar cel mai bine e sa faci o intrebare unui medic specialist incearca sa dai un mesaj celor de la cantacuzino aceia stiu cel mai bine

| Alexa20022000 a răspuns:

Nu este adevarat.e nevoie sa consumi citrice mai ales cand esti racita

| AlexandruTeodor explică (pentru Alexa20022000):

Nu sunt racit, asta e ideea. Am ceva virus, nici eu nu stiu, m-au cam aburit medicii astia. Eu vreau sa stiu daca are ceva atunci cand iau antibiotice.

| adeia a răspuns:

Salut.ca o adaugare la intrebarea ta, presupun ca stii ca trebuie sa consumi iaurt la 2 ore dupa ce ai luat antibioticul deoarece iti protejeaza ficatul.si eu momentan iau antibiotice si nu stiam ca nu avoie de citrice si mere.merci

| AlexandruTeodor explică (pentru adeia):

Mersi de sfat happy Multa sanatate!

| adeia a răspuns (pentru AlexandruTeodor):

Si tie de asemenea!