| nopainkiller a întrebat:

De doua zile a inceput ca de dimineata sa simt o durere usoara de masea cand calc cu maseaua de sus pe ea, asta s-a mai intamplat acum aproape jumatate, tot asa a inceput, cu o durere usoara, apoi incepe cu dureri constante pe tot parcursul zilei.
Intrebarea mea este, cum as putea sa evit ca durerea sa nu mai apara cum s-a mai intamplat, fara interventia dentistului.
Prima oara s-a si umflat maseaua, apoi am urmat un tratament pentru infectie si apoi a disparut si inflamatia si durerea.
Am nevoie de cat mai multe raspunsuri, nu nefolositoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Poti sa ma injuri, sa ma blochezi si toate cele -dar trebuie sa mergi la dentist pentru ca nu este suficient tratamentul pentru infectie. Trebuie curatata maseaua pentru ca apoi sa dispara infectia. Antibioticele iti vor distruge si stomacul si ficatul, si nici nu te vor face bine, nu vor rezolva problema definitiv; iar in timp organismul se va invata cu ele si nici cand vei mai inainta in varsta si vei mai avea nevoie de antibiobotice, acestea nu-si vor mai face efectul.
Te sfatuiesc ca toate planurile tale sa se invarta in jurul stomatologului, chiar daca nu poti ajunge in scurt timp.

Pana atunci pastila "Aulin" este foarte buna si o gasesti la farmacie: https://www.helpnet.ro/prospecte/A/aulin-comprimate
Fereste-te de mancaruri si bauturi prea reci sau prea fierbinti.

| nopainkiller explică (pentru anonimg):

Multumesc de sfat, n-ar fi o idee sa te injur sau sa te blochez, chiar apreciez ca mi ai raspuns. Nu ar fi prima oara cand merg la dentist, si tin sa precizez ca la masea am nervul deja scos, a fost plombata, n am avut treaba cu ea, chiar daca plomba a si cazut. Deja incep sa simt o mica umflatura in gingie. Daca ma gandesc mai bine, o sa merg la dentist.

| anonimg a răspuns (pentru nopainkiller):

Am scapat si pot sa dorm linistit. happy Multumesc pentru funda!
Buna alegerea de a merge la dentist. Asa vei dormi si tu linistit pe termen lung. Nervul nu este facut decat sa simti durerea; el nu influenteaza sanatatea in bine sau in rau. El doar iti spune cand apare problema, sa o simti ca sa poata fi reparata inainte de a fi prea tarziu. Sanatate!

4 răspunsuri:
| GirlOnline81 a răspuns:

Rezolvand problema durerii, nu faci decat sa ignori cauzele ei. Chiar vrei sa risti sa-ti pierzi o masea din cauza ca iti este prea teama sa faci o vizita la stomatolog?

| Stropdeploaie a răspuns:

Incearca sa eviti lichidele foarte reci s au foarte fierbinti. la fel si dulciurile. Poate fii o infectie. daca durerile nu dispar.Ar trebui totusi sa consulti un Stomatolog.