| McKarry a întrebat:

Salut,de două zile am o durere insuportabilă la o măsea,nu măseaua de minte! Mă doare foarte tare și orice medicament aș încerca nu are efect! La această măsea mi-a fost scos nervul,nici curent n-am, ce să fac? Fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lisiele a răspuns:

Daca spui ca nu mai ai nerv,e posibil sa te doara pentru ca maseaua creste stramb si le impinge pe celelalte, mergi la dentist, iti da sa faci un film la masea si eventual daca e stramba iti taie gingia si ti-o scoate, dar asta doar dentistul poate sa-ti spuna, asa ca da o fuga pana la el happy

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă nervul ar fi scos ( complet ), atunci NU ar trebui să te doară!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele ( care, probabil, NU a fost scos )...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune!

| pupyfan17 a răspuns:

Du-te repede la dentist sau o sa ti se agraveze asa tare incat nu o sa mai poti de durere. Sa ii spui ca e o urgenta.