| collapse2001 a întrebat:

De foarte mult timp am o tuse si chiar n-am idee de la ce poate fi... Daca tusesc normal nu se intampla nimic si daca trag mult aer in piept si tusesc tare, apare o tuse foarte groasa, ragusita... Uneori ma dor plamanii in partea de jos (sau cel putin am o durere in zona aia) si deseori am senzatii de sufocare (simt o apasare pe gat, undeva mai jos de marul lui adam).
Ar trebui sa ma ingrijorez? Tin sa mentionez ca nu imi vine sa tusesc, pur si simplu cand ma inec cu ceva si incep sa tusesc, cand tusesc mai tare se aude acea tuse foarte urata.
Am 18 ani. Chiar nu vreau sa ma duc la medic in perioada asta... pot face ceva de acasa? Sa incerc sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pare o bronșită cronică. Ce face medicul cu stetoscopul? Ascultă zgomotul făcut de aer câmd intră în plămâni, și cu o ureche exersată studiază dacă plămânii sun afectați au nu. Când tușești adânc, dizloci mucus de pe plămâni, de aceea te doare. Ai nevoie de medic ca să decidă. Ai motive să mergi la medic, să nu evolueze spre pneumonie, aprindere de plămâni, care sunt gravw șiaw vindecă mai greu.

| collapse2001 explică (pentru sadrian46):

Nu ma doare doar cand tusesc, am momente, nu are legatura cu efort fizic sau altceva, incepe dintr-o data sa ma doara si imi trece... si da cand tusesc simt un discomfort, dar doar atunci cand tusesc foarte tare si incerc sa imi fac tusea asta... de tusit nu tusesc si nu ma deranjeaza de aceea n-am fost pana acum, dar a inceput sa am si durerea la spate si asta ma deranjeaza. Am de mai bine de jumatate de an si tusea a ramas la fel, m-am lasat de fumat si nu s-a schimbat nimic

| sadrian46 a răspuns (pentru collapse2001):

Cu atât mai mult dacă durează de o jumătate de an.

| Digikey a răspuns:

Un telefon la medicul de familie pentru inceput.