| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! De le ce varsta se pun coroanele dentare și fatetele? Adica exista o vârstă minima? Dacă cineva își pune fațete sau coroane când e minor are ceva? Adica exista posibilitatea ca atunci când se mai dezvolta maxilarul sa pice sau altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar pe dintii permanenti care cresc in locul dintilor de lapte.

| AndreySebY123 explică (pentru anonim_4396):

Aa, deci de la 9-10 ani in sus?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreySebY123):

Nu e vorba de varsta.
Dintii permanenti cresc in functie si de metabolism, daca tu stii ca ti-a crescut deja dintele in locul celul de lapte pe ala se poate pune coroana daca e nevoie. Pe cei de lapte mai degraba o plomba se pune pentru ca oricum va cadea la un moment dat si va creste dintele permanent.