| Nedelcu_Carlos_1990 a întrebat:

De unde stiu ca am hipertensiune arteriala, niste simptome va rog.Si daca am asa ceva cate batai pe minut am in stare de repaus / linistit. [ adica cu hipertensiune]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hipertensiunea arteriala nu are legatura cu numarul de batai cardiace, ci cu presiunea in sistemul arterial. Simptomele pot lipsi cu desavarsire, sau pot fi: dureri de cap, vajaituri in urechi, ameteli, fata rosie, congestionata, intoleranta la efort.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.sfatulmedicului.ro/......izare_9395
O seara buna:)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la medic si iti iei tensiunea, dureaza 1 minut.

nu are legatura directa tensiunea cu pulsul

| zozoMik a răspuns:

Hipertensiunea arteriala poate determina simptome ca:
- cefalee (dureri de cap)
- oboseala
- acufene (tiuituri in urechi)
- scotoame (vedere cu puncte galbene)
- ameteli
Cu toate acestea, hipertensiunea arteriala este adesea asimptomatica.
Pentru a fi sigur fa-ti niste analize:S