| Marius_Bogdan_Vlad_1988 a întrebat:

Salut
De vreo 2 zile, ma trezesc noaptea... iar cand incerc sa adorm, parca incepe sa imi amorteasca corpul (cand inchid ochii)... asta un interval de timp de vreo 20-30 de min, apoi pana la urma adorm. (m-am trezit la aceeasi ora 05:00-05:10) happy

Tin sa precizez ca eu in mai anul trecut am avut o perioada mai grea... anxietate + atacuri de panica, dar am mers la psihiatru + psiholog si totul este ok, adica inca mai am ganduri negative etc.
Tin si un tratament cipralex + anxiar... encepabolul l-am lasat.

Astept raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Hmmm...discuta cu psihiatrul!
si eu am luat cipralex, iar la un moment dat nu ma m-ai ajutat, mai ales in perioada asta de iarna cand imi este mai rau decat in timpul anului.
si am schimbat tratamentul pentru ca cipralexul nu prea mai facea fata!
multa sanatate iti doresc happy

| Marius_Bogdan_Vlad_1988 explică (pentru Bluebutterfly80):

Pai si tu ai trecut peste perioada aia de anxietate?
Asa, mai am stari d-alea de oboseala, de ganduri negative, de ma gandesc eu ca am ceva... tin sa precizez ca in mai anul trecut am facut toate analizele si au iesit toate bune, mai putin cortizolul, care a fost maricel.
Eu oricum, sunt mai sperios, mai sensibil, poate ca si d-aia reactionez si asa.
Sanatate.

| SaveTheNature a răspuns (pentru Marius_Bogdan_Vlad_1988):

Salut.
Tin sa te anunt urmatoarele:
Toata viata mea am fost un sperios (de boli mai ales).
Bineinteles ca am fost pe la doctori dar nu mi-au gasit nimica.
Anul asta mi-am luat inima in dinti, si desi am cheltuit o suma maricica am facut analize sange,urina, scaun, dar in special la Inima ca aia ma interesa cel mai mult.
Au iesit foarte bune, si am tras o concluzie.- asa sunt eu -n ganditor. In consecinta de cauza mi-a ramas un singur lucru
-m-am apucat de sport si mi-e din ce in ce mai binehappy.
Deci sfatul meu : miscare -cat mai multa!
Si inca ceva -mai roaga-te (nu stiu daca din principiu esti ateu sau credincios -dar cred ca ti-ar prinde bine sa ai o legatura a ta cu Dumnezeu
Eu cred ca aceste trairi ale tale, ca si ale mele se trag din copilarie -cred ca am suferit anumite traume (de la parinti, de la vreun caine, sau de la colegi, vecini) pe care e posibil sa nu le mai tinem minte, sau sa nu le constientizam.
Eu ma integrez greu in grupuri. M-i se par toti oamenii anapoda.

| Marius_Bogdan_Vlad_1988 explică (pentru SaveTheNature):

Si eu am facut toate analizele, la inima cred ca am 10 ekg-uri acasa, la sange, la urina, scaun, tomograf la cap, oftalmolog, dopler la inima, dopler la organele interne etc dar nu mi-au gasit nimic, am fost internat la neuro la spitalul judetean dolj.
Am iesit din spital, iar pe externare scria "stare anxioasa".
Tin sa precizez ca la 13 ani mi-am pierdut mama, iar tatal a plecat cu alta happy, probabil ca si asta are o importanta foarte mare in treaba asta... zic eu...

Sper sa pot trece usor peste toate...

Multa sanatate

| SaveTheNature a răspuns (pentru Marius_Bogdan_Vlad_1988):

Cam aia e cauza. Un psihiatru sau psiholog bun, ar trebui sa fie capabil sa-si de seama, sis a rezolve problema din profunzime. Sa caute cauza care a declansato.
Ciudat e ca si eu am o gramada de analize laughing ca si tine.
Pai daca ajunsesem sa ii cer asistentei care m-a controlat la sange analizele unui om bolnav si sa vezi cum aratau rezultatele. M-i s-a ridicat parul pe mine.
Jumatate din rezultate erau date peste cap erau de 10 ori mai mari.
De ex o analiza la care rezultatul normal era sa zicem intre 50 si 100 la respectivul om era 13000.
E o chestiune de timp pana vei gasi solutia. Cica intre 20-40 de ani se intampla aceste problemebig grin

| Marius_Bogdan_Vlad_1988 explică (pentru SaveTheNature):

La mine sunt mai multe cauze, stresul de la munca, noptile pierdute, cafea la greu, tigari happy dormeam in medie 3-4 ore pe seara pe o perioada mai lunga de 2-3 luni... beam 2-3 cafele pe zi + cola... happy
Cred ca s-au adunat si corpul a cedat, cert este ca m-am speriat foarte tare, ma gandeam ca doctorii nu mi-au gasit diagnosticul corect, ma gandeam ca eu am ceva si doctorii nu au depistat.
Orice chestie care o vedeam la televizor, gen cancere, boli grave, ma puneam si eu in situatia lor, imi este frica de caldura (mi-a venit rau undeva la caldura, mai exact intr-o covrigarie) si d-aia, cand erau caldurile de 40 de grade asta vara, nici nu ieseam afara de frica sa nu imi vina rau.
Sunt mai multe chestii, pe care eu nu le pot intelege... si imi este greu sa trec peste ele, dar... cu timpul cred ca o sa reusesc sa le depasesc.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Marius_Bogdan_Vlad_1988):

Da, am trecut de ani buni din pacate! si la mine toate analizele bune, eu insa ma simteam foarte rau.
am luat cipralex timp de 6 ani sad iar din iarna asta am schimbat pentru ca nu ma mai ajuta! si eu aveam stari de oboseala, ameteala, dispozitie proasta dar tineau cateva zile apoi eram mai bine! dar la un moment dat nu mi-am mai revenit si atunci doctora mi-a scos cipralexul!
iti doresc multa sanatate si curaj sa treci peste toate aceste simptome happy

| Marius_Bogdan_Vlad_1988 explică (pentru Bluebutterfly80):

Si de ce zici din pacate?
Tu inca iei tratament?
Parerea mea e ca tu trebuia sa-l intrerupi, 6 ani sunt cam mult...
Sanatate.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Marius_Bogdan_Vlad_1988):

Astea nu se intrerup cand vrei tu! pur si simplu nu am ajuns sa ma simt bine 100% si de aceea am continuat, mergand lunar la control! acum depinde si de gravitatea simptomelor!
sanatate si tie happy

| Marius_Bogdan_Vlad_1988 explică (pentru Bluebutterfly80):

Eu inca mai merg, de 6-7 luni merg la psihiatru si la psiholog si tratamentul care l-am luat de la inceput a fost cipralex o pastila, ecenphabol 2 pastile si anxiar o pastila (jumate la pranz, jumate seara)... si acum mi-a scos decat encephabolul... si merg lunar la control la psihiatru, iar la psiholog merg saptamanal.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Marius_Bogdan_Vlad_1988):

Da, encephabolul este pentru imbunatatirea circulatiei sangelui la nivel cerebral!
sunt curioasa cat te ajuta psihologul? si daca nu sunt indiscreta cat te costa o sedinta? ma scuzi daca te-am deranjat cu intrebarile mele! happy

| Marius_Bogdan_Vlad_1988 explică (pentru Bluebutterfly80):

Daca vrei iti las e-mailul si vorbim acolo mai multe chestii, nu prea imi place sa vorbesc despre asta aici.

vm_bobo@yahoo.com vorbim mai multe acolo. da-mi un e-mail ceva.