| zurghii a întrebat:

Salut,
Deci, am varsta de 16 ani, acus 17 la sfarsit de octombrie.
Vreau sa slabesc. Am o inaltime de 1.76 si o greutate de 89 de kg.
Cate kcal ar trebui sa mananc zilnic pentru a incepe sa slabesc? De o saptamana incerc sa nu trec de 1000-1200 kcal/ zi si fac activitati fizice destul de multe: Exercitii de dimineata (flotari, genoflexiuni, fandari etc) cate 15 minute, apoi mai merg pe afara, ma plimb, alerg. Mai ajut pe acasa (cosesc iarba, ajut prin casa, plimb cainele etc.)
Credeti ca e un stil cat de cat ok pentru a slabi in jut de 5 kg pana la sfarsitul lunii?
Ce alte sugestii ati mai avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| gheorghe699 a răspuns:

Sigur o sa slabesti dar nu 5kg pana la sfarsitul lunii,la inceput cu dieta si multa miscare, rezultatele vor fi vizibile, dar in timp; incerca sa nu mai mananci dulciuri, le inlocuiesti cu fructe, iar seara categoric nu mai mananci nimic dupa ora 20..eu ti-as recomanda, daca iti poti permite (timpul, banii)sa mergi la o sala de sport, garantat in 6-7 luni ajungi la 79kg. bafta!

| NicoleEazi a răspuns:

Eu nu prea tin cont de kcal cat sa mananc si cum,am slabit facand sport,jumatate de ora pe stepper+exercitii pe care le poti face in casa genoflexiuni, abdomene, exercitii pentru coapse, am scos painea din alimentatie, dulciurile, zaharul din cafea/ceai si am mancat foarte multe lucruri fierte si mesele mele au fost 3 pe zi insa nu in cantitati mari, scoateam jumatate din ce mancam in mod normal, m-a ajutat foarte mult, ai putea sa incerci.

| andreeabobo a răspuns:

La doar 16 ani nu consider ca iti pot da sfaturi pentru a slabi, pentru ca inca esti mica. Indiferent de varsta trebuie sa fii ok tu cu tine. Cea mai buna dieta este sa te iubesti pe tine asa cum esti. Incearca sa faci miscare si sa mananci cat mai sanatos. Exceptii o sa fie oricand dar sa incerci sa mananci cat de sanatos poti.