| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Din totdeauna am vrut sa am parul lung. Intr-o zi m-am hotarat si l-am lasat sa creasca, Doar ca nu stiam nimic despre cum trebuie sa-l tratez, asa ca l-am lasat sa creasca pur si simplu. Nu l-am tuns ( fire despicate ), il spalam cand imi venea si n-am folosit niciun produs benefic asupra lui ( arata acum ca o lana ), l-am dat cu placa ( e ars ). Au trecut doi ani de neingrijire, parul meu imi ajunge pana la omoplat, este foarte des si mi se umfla la urechi.
Cu acestea si cu cele enumerate mai sus sper ca va puteti imagina cum arata. Nu-l mai suport si ma bantuie gandul sa-l tund scurt, dar mai tare ma bantuie dorul de el; noaptea cand dorm si ma alinta parul meu... Plang la gandul ca nu-l mai pot avea... Cand sar de bucurie mai tare ma bucur cand parul meu face la fel. si-mi vine sa plang la gandul ca n-o sa-l mai am.
Imi sta foarte urat parul, caci e neingrijit de aceea vreau sa-l tund, dar nu ma lasa inima. Ce pot sa fac sa-mi devina sanatos si frumos? Ce produse sa folosesc? Si in cate luni se va vedea rezultatul?
Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Nu te tunde scurt. doar vreo 4-5 cm. apoi iti recomand cam la 2 saptamani sa faci o masca naturala. eu am folosit 2 masti. prima: ulei de ricin, de masline si zeama de lamaie. a2a masca: ulei de ricin, galbenus de ou si zeama de lamaie. te sfatuiesc sa cauti pe internet o masca pentru parul tau.
scrii pe google "masca naturala pentru par ars/degradat"
http://www.google.ro/......http?/

renunta la placa sau la feon definitiv!
incearca sa te speli la cap gen odata pe saptamana sau de 2 ori. adica sa stabilesti cu aproximare o data. nu asa alandala :D dupa ce te speli la cap foloseste un balsam ca sa il faca mai fin si sa il descurce, sa nu mai tragi de el cand il piepteni. rezultatul se va vedea in timp.
daca il prinzi intr-o coada sa nu il strangi foarte foarte tare ca altfel se rup multe fire de par si asta nu e bine.

| daηă a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa te tunzi scurt.
Iti poti taia doar varfurile din cand in cand.
Cand iti faci parul cu placa, foloseste si un protector pentru caldura care va proteja parul.Dar daca vrei un par mai sanatos, renunta la placa.
Spala-te pe cap de 2-3 ori pe saptamana si foloseste si balsam. Poti folosi si tratamente pentru par.
Si dupa ce te speli, nu-ti mai usca parul cu feonul.

| LexHasAMasterPlan a răspuns:

Incearca un ser de par de la Kallos si un sampon pentru par foarte deteriorat ca Elseve, acela pentru 5 probleme ale parului, sau un altul care sa fie perfect cat de cat pentru nevoile parului tau. Succces mult! kiss

| pikaღ a răspuns:

Parerea mea este sa incepi sa bagi tratament in el si eu mi-am lasat sa creasca parul dar il spal la doua zile si in plus eu nu il am des, mai ales cand il spal ia volum si e fin, imi place mult