| Anne2000 a întrebat:

Prieteni TPU ajutor, am varfurile putin despicate, nu le-am mai tuns de 10 luni deoarece vreau sa am parul lung daca o sa-mi tund din varfuri o sa mai fie despicate?

8 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Daca ii tai varfurile, o sa creasca mai repede decat daca nu (nu stiu de ce pentru ca parul de la suprafata e mort de fapt), iar parul se despica atunci cand e rupt, asa ca ai grija sa nu-l rupi, oricum, o taiere periodica e foarte benefica firului de par.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu o să ai grijă de păr, da.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Daca varfurile tale sunt despicate, parul nu iti creste deloc. Este indicat ca din 3 in 3 luni sa iti tai varfurile astfel elimini varfurile degradate si dai voie parului sa creasca. Eu asa fac imi tund varfurile din 3 in 3 luni si sincer se vede diferenta, imi creste foarte repede parul.

| Anne2000 explică (pentru ciocolatacupiperrosu):

Ok, o sa ma duc sa mi le tund si le voi tunde mai des. O sa isi revina varfurile si o sa se mai despice dupa taiere?

| ciocolatacupiperrosu a răspuns (pentru Anne2000):

Varfurile isi revin dar probabil peste alte 3 luni de cand te-ai tuns iar se vor despica sau se vor "toci" si asta le face mai subtiri si automat se despica si impiedica parul sa creasca. Daca tai periodic "partea aia bolnava" a firului de par restul ramane sanatos si creste frumos (na ca am facut si rima laughing )

| ClaudiaBM a răspuns:

Daca iti doresti parul mai lung incearca sa folosesti un tratament / o masca pentru hidratare, sa nu se mai usuce parul si sa nu se mai despice/rupa si sa il tunzi cate putin la o perioada mai scurta de timp decat sa trebuiasca sa tai din el mai multi centimetri, mai tarziu.

| Anne2000 explică (pentru ClaudiaBM):

Vrei sa spui ca acum o sa trebuiasca sa-mi tund mai mult din el?! Mda...o sa o las sa-mi tunda cat vrea numai sa fie sanatos parul.

| ClaudiaBM a răspuns:

Nu neaparat, depinde cat de despicat este. Daca il tunzi in scari trebuie luat mai putin decat daca il doresti drept( in scari aproximativ 3-5 cm maxim, luand doar varfurile; drept chiar si 10 cm pentru a fi toate firele la acelasi nivel).