| Moron a întrebat:

Accidentare umar. Acum 3 saptamani am facut o intindere la umarul stang. Eram la sala, faceam piept cu gantere la banca inclinata si mi s-a dezechilibrat bratul stang. Prima seara a fost mai grea cu somnul, dar mi-am recuperat mobilitatea destul de repede. Am luat suplimente pentru articulatii si tendoane si am folosit puterea ursului. Dupa 3 saptamani in care am tot facut exercitii de recuperare, cu greutati mici, singura durere pe care o mai simt este atunci cand fac presa umeri, piept. Imi poate spune cineva din experienta cat dureaza o recuperare completa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ar fi bine sa faci investigatii cu privire la vreo posibila fisurare osoasa sau intindere /rupere de tendoane!
O cunostinta a patit asemanator, dupa un timp s-a apucat iarasi "de forta", cand a scapat greutate pe piept si era sa moara. La investigatii s-a aflat ca a avut un os fisurat si ceva tendoane afectate, iar la fortarea cu care inainte a fost obisnuit, deja nu mai rezista organismul. De la a doua accidentare nu mai are voie sa ridice greutate mai mare de 8-10 Kg cu mana afectata. Omul, care inainte ridica greutati de sute de kilograme, acum e disperat. N-are nici 35 ani.

2 răspunsuri:
| Moron explică:

(in caz ca mai este cineva in situatia in care am fost eu) Update: dupa 12 saptamani e ca si cum nu s-a intamplat nimic, am revenit in sala de mult, mult mai motivat, am revenit la greutatile cu care lucram inainte, chiar mai mari. Bafta.
*

| AntoniaOprea a răspuns:

Pai cam 1 luna maxim sau mai putin dar eu iti zic sa te duci la un doctor ca poate fi mai grav nu am propia experienta adica nu mi s-a intamplat asta si sper ca te-am ajutat