| papuciirupti a întrebat:

ieri am baut o doza de bere si azi m-a durut toata ziua burta in partea stanga, am fost pe la mai mult gastroenterologi cu o poveste mai veche si anume prea multe gaze(lor li se pare normal) dar de fapt sunt peste limita, nu pot sa mananc prajeli sau prea condimentate, am evitat cafeaua si acidulatele dar ieri am baut o bere de pofta...
ce credeti ca as putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ai un sindrom de intestin iritabil agravat de obsesia cu care iti urmaresti digestia. Cand o sa fii mai putin ingrijorat si o sa fii mult mai putin atent la cate gaze ai sau la micile dureri si usturimi pe care le avem toti, o sa se mai remita si simptomele

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Nu sunt atent dar de fel sunt atent la detalii, nu spun ca daca am un vant, gata, am o problema. nu este o problema creata de mine insami, cu mintea... Toata vacanta am fost acasam viata sociala am redus-o de tot si sincer sa fiu putin mi-a pasat de gaze, dar in tot acest timp am tinut un regim si anume evitatul prajelilor, carbogazoaselor, inclusiv al cafelei dupa un raspuns al dvs. deci stresul a fost zero, chiar nu am avut probleme vara asta.
mai am cateva saptamani si fac un an de cand tot nu scap de problema asta, eram mai rau dar am adus cat am putut la normal.

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Inteleg ca medicul gastroenterolog nu considera ca ai anormal de multe gaze, ceea ce inseamna ca evaluezi subiectiv si eronat acest aspect. Ca sa fie atat de rau incat sa iti limiteze activitatea sociala, ar fi considerat anormal de orice medic

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Eu am decis sa stau doar acasa si cam atat, tot asa m-am gandit am zis ca poate gresesc eu si intr-adevar ar fi de la stres dar nu este asa...
va mai intreb ceva si sper sa-mi raspundeti, inainte cand mancam prajeli si nu respectam orarul meselor, consumam cafea, acidulatele, alcool dar cu limita, aveam pe piele niste ''bubite'' mai bine zis se incretea pielea si aveam mancarimi. nu fumez, sunt slab de cand ma stiu credeti ca as putea avea colesterol? (tinand cont ca atunci cand consum prajeli, sau carne grasa, alcool, organismul meu reactioneaza destul de reped)?

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Toate lumea are colesterol, am muri fara el. Nu stiu ce legatura poate avea cu leziunile alergice pe care le descrii si pe care probabil le faceai la un aliment. Nu inteleg ce vrei sa spui prin faptul ca organismul tau reactioneaza repede la prajeli, carne grasa, alcool. Nu exista nici o reactie intalnita la aceste alimente (excluzand betia, desigur)

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Stiu ca toata lumea are colesterol, normal ca fara el nu am mai trai, m-am exprimat eu gresit, colesterol peste limitele normale... daca consum alimentele de care va spuneam am gaze mai numeroase, oricum am si fara dar nu asa multe.

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Hipercolesterolemia si gazele intetsinale nu au, desigur nici o legatura. De asemenea, hipercolesterolemia este destul ed putin legata de alimentatie, ea fiind, in proportie de peste 90% infleuntata doar de factorul genetic.
Totusi, hipercolesterolemia nu are niciodata nici un fel de simptome, deci trebuie sa iti dozezi colesterolul din sange pentru a afla daca se gaseste sau nu in limite normale.

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Luni incep facultatea si imediat cum scap ma duc sa fac niste analize, ce teste ar mai fi recomandate sa ii dau de cap problemei, chiar m-am saturat de ea, oricat de tare am fost, m-a ajuns, vreau sa imi vad de studii linistit

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Nu prea ai ce teste sa faci, mai ales daca problema ta nu este una obiectivata de gastroenterolog. Nu are nici un rost sa cheltui bani pe analize inutile. Poti lua un probiotic care, cu siguranta, va regla problema gazelor excesive (de exemplu Eubiotic). Consulta neaparat si un psiholog, in mod evident problema ta are o componenta psihologica semnificativa.

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Am luat alta cutie, iau si iaurt de tara si parca degeaba. saptamana viitoare sper sa ajung si la un pshiolog. aici se plateste sau cum se procedeaza, vreau sa ma duc dar sa stiu doar eu...

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Exista psihologi care lucreaza in contract cu Casa de Asigurari. De asemenea, e posibil ca facultatea sa aiba psihologul ei.
Stii ca daca problema este falsa, adica ti se pare tie ca ai prea multe gaze, atunci nimic nu te va ajuta (in afarade psiholog)

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Nu mi se pare mie deloc ca am prea multe gaze( ce |Dumnezeului nu sunt nebun, inteleg si eu ce inseamna normal si anormal, tinand cont si de varsta cred ca stiu sa fac o scurta deosebire.
colac peste pupaza nu spun ca am neaparat o problema ca am gaze ci ca aceste gaze imi afecteaza viata in mod direct, daca ma aptin cand sunt in societate(ceea ce este normal) la scurt timp ma irita si trebuie sa ma duc urgent la baie sa scap de chin...o sa stau la camin si ma candesc ce dumnezeului o sa le spun celorlati, la un moment dat o sa se sature si ei. ce o sa fac cand o sa am cursuri de dimineata pana seara si am doar 10 minute pauza la 2 ore. dar asta nu prea ar fi atat de mare deoarece gazele isi fac simtita prezenta mai mult seara, probabil noapte si dimineata

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Ce nu prea inteleg eu de la tine este de ce spui ca medicii iti spun ca nu e nimic anormal?

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Deoarece am un caracter mai tare, nu pic asa usor, am invatat de mic sa ma eliberez de griji, stres, petrec timp suficient singur plimbandu-ma, pescuind facand activitati care ma linistesc si ma destreseaza.
totusi de ce atunci cand mananc prajeli, beau acidulate sau consum alcool gazele sunt mai multe? de ce cu aceste alimente se schimba cantitatea gazelor eliminate daca sa presupunem eu as avea o problema psihologica? acele alimente au fost eliminate treptat din alimentatie doar atunci cand am facut ''cercetari'' si am vazut cum ma simt cand mananc anumite alimente. uitasem, si cu mancarurile prea condimentate patesc la fel.
dupa cum spuneam in mesajele anterioare o sa ma interesez de psiholog la facultate si am sa merg la el sa ne cunoastem daca nu exista tot ma duc la unul, macar sa scap de chinul asta

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Este absolut normal sa ai mai multe gaze in conditiile descrise, toti avem asa. Nu e nici un motiv sa mergi la medic pentru asta. Noi, ceilalti, nu facem abuz de cele mai sus mentionate. Eu nu mananc prajeli niciodata, iar mancare prea condimentata numai daca stiu ca a doua zi nu am vreun program special. Asa banuiesc ac face toata lumea, nu am intrebat, am considerat de la sine inteles.
Problema este alta: tu ai mai multe gaze decat ar fi normal, caz in acre trebuie sa faci invetsigatii si tratament, sau ai impresia ca este anormal sa ai gaze, desi nu ai realmente nici o problema reala?

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Corect, si eu am avut gaze si nu aveam problema asta, cam acum un an situatia s-a inrautatit drastic, gazele erau excesive, ajunsesem sa fug de la cursuri, copil exemplar se mirau ca aveam absente cat doi chiulangii la un loc laughing(am bagat la scutiri un toc), am fost pe la medicul de familie circa 4-5 luni unde am urmat diverse medicamente, m-a trimis dupa aceste luni sa fac un test h.p., am avut HP dupa care am urmat cu antibiotice si pot spune ca am mai redus din ele, usor am mers la gastroenterolog unde mi-a prescris pirox si malox si dupa aceste m-am simtit mai bine decat dupa HP. am decis sa nu mai iau nimic si sa astept o perioada, in aceasta perioada am luat la ochi alimentele care ma deranjau mai mult, si cu lapte batut de tara ceaiuri evitarea acelor alimente am adus la un nivel cat mai bun, inca nu m-am vindecat dar stiu sigur ca este peste normal...
eu inainte de toate acestea mancam multe prajeli, nu respectam orarul meselor, consumam lejer 2l de acidulate, cafea si am aveam foarte putine gaze(atunci stiu si eu ce era normal)

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Cand ai un regim alimentar dezordonat, iti asumi faptul ca situatia normala se va modifica. Probabil consumand prajeli frecvent, timp de luni si ani de zile, ai ajuns ca noua ta situatie normala sa fie aceasta. Daca nu ai grija de tine, in timp ajungi sa nu te mai simti confortabiul, dar asta este urmarea normala a dietei incorecte si trebuie sa ti-o asumi ca atare.

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Eram si eu mic si spuneam ca nu am nimic, acum mi-am invatat lectia si sper sa revin la normal in scurt timp

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Este posibil sa revii sau nu, astea nu sunt lectii, nu au un rol de invatare. Daca wstrici ceva, acel ceva poate ramane stricat definitiv.
Daca ai o dieta normala, sanatoasa, poti sa iti mai reduci disconfortul digestiv in 1-2 ani (ceea ce este un timp scurt).

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Trebuie sa il reduc mult mai repede, nu am rabdare pana atunci, trebuie sa existe o cale, ceva

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Totusi nici digestia nu este una buna, bate spre rau deoarece materie fecala este nu este prea consistenta, fiind mai mult o pasta.
posibil sa am ceva la colon

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Singura cale este sa ai rabdare. Nu poti da timpul inapoi sa corectezi dieta din trecut

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Aici nu pot spune ca nu aveti dreptate dar mai mult ca sigur nu asta ar fi problema, problema as rezolva-o mai repede daca as sti unde este problema. dupa cum spuneam am gaze doar seara, noaptea si dimineata, in timpul zilei pot spune ca sunt un om normal, problema este undeva in ultimele segmente ale tubului digestiv deoarece dupa ce imi fac nevoie nu mai am nici-o problema cateva ore bune dupa care reincepe. este ceva la colon probabil sau niste bacterii care s-au inmultit/dezvoltat de-a lungul timpului

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Daca ar fi niste bacterii, o cura de Eubiotic te-ar pune pe picioare in maxim 10 zile. Eu cred mai degraba ca ti-ai imbolnavit tractul digetsiv mancand prostii. NU spui cat de mult ai avut o dieta nesanatoasa, dar sa stii ca ar trebui sa inmultesti cu 3 durata acesteia si sa verifici cum te mai simti dupa ce trece acest interval de timp.
In plus, trebuie sa discuti cu un psiholog, iti analizezi exagerat de mult digestia, aceasta fiind cea mai frecventa manifestare a pacientilor care isi exprima frustrarile psihologice prin simptome organice. Sunt convinsa 100% ca putin ajutor psihologic (4-5 luni macar) sa iti imbunatateasca remarcabil starea.

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Nu o analizez dar simt si eu si am constiinta, trebuie sa o scot la cap cat mai repede, gasesc eu o cale, azi m-am simtit mai bine sper sa vad mai des asa rezultate. totusi are ceva daca consum doar ceai de plante medicinale care ajuta la digestie si asa mai departe? doar ceai, nu apa nu altceva

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Nu e prea sanatos. Tizanele medicinale se folosesc cand ai nevoie, dar ele nu inlocuiesc apa. Ar trebui sa bei in fiecare zi 2 litri de apa, iar tizana medicinala sa iti fie medicament, nu dependenta. Bea o cana de ceai medicinal pe zi, dar nu abuza, intotdeauna abuzul este nesanatos.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil esti plin de candida albicanius!
Un tratament naturist cu chefir baut dimineata pe stomacul gol si seara la culcare, macar 2-3 luni, ti-ar regla stomacul si ti-ar repopula intestinele cu bacterii bune, sanatoase (probiotice).
Chefirul (se mai scrie si kefir) este cel mai complex si mai sanatos probiotic natural (un fel de lapte batut/fermentat).

| papuciirupti explică (pentru Violleta2022):

Nu te supara dar ai cam incurcat borcanelewinking

| 393Dan a răspuns:

Doar in partea stanga? in dreapta te-a durut de la alcool vreodata? Si daca nu poti manca prajeli, probabil ai colesterol marit. Tatal meu tot a avut cativa ani in urma si mama ii facea doar fiert de mancare, dulce nu manca de loc si facea gimnastica. Peste vreun an, nivelul de colesterol s-a intors la normal.

| papuciirupti explică (pentru 393Dan):

Avea gaze? sincer sa fiu am avut cateva zile cand nu prea am mancat dulce si pot spune ca m-am simtit mai bine, dar a revenit la nivelul care eram cu cateva zile inainte...o sa tin cont de parerea ta

| 393Dan a răspuns (pentru papuciirupti):

De gaze nu stiu, sorry

| papuciirupti explică (pentru 393Dan):

Cu evitarea celor mentionate mai sus si cu inot zilnic chiar am avut rezultate bune, pot spune am fost mai normal, mai om si eu...