| kishoo23 a întrebat:

Salut, in curtea scolii la noi, se afla efectiv o cioara moarta de minim o saptamana, cred. Credeti ca pot pati ceva daca fluturasul meu de badminton a cazut in apropierea acelei ciori, iar eu am pus mana pe ea? Ma refer ca cine stie ce bacterii s-au putut produce la acea cioara sau cine stie prin cate locuri a fost acea cioara, ca poate altii au dat cu piciorul in ea. Va rog frumos fara misto deoarece eu sunt o persoana super overthinking. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"pot pati ceva daca fluturasul meu de batminton a cazut in apropierea acelei ciori...eu sunt o persoana super overthinking"

explică-ne mai intâi ce-i aia ~persoana super overthinking~ ca nu cumva să greșim

| AndBrizsa a răspuns (pentru sierra1):

O persoana care gandeste prea mult, isi face filme in cap cu toate variantele posibile, (cum este si situatia de sus).

| sierra1 a răspuns (pentru AndBrizsa):

Da' de ce nu-l lași pe intrebător să ne lumineze?

| AndBrizsa a răspuns (pentru sierra1):

Scuze, poate raspunde si el! Am zis sa ajut de ce nu

| sierra1 a răspuns (pentru AndBrizsa):

Nu-i bai dar nu știm ce are in cap intrebătorul. Și in plus, poate se deranjează și el dacă tot e " super overthinking"

| dullcat a răspuns:

Buna.Intr-un scenariu te poti imbolnavi destul de grav.Arunca obiectele ce au intrat in contact cu microbii cadavrului, daca nu poti sa le dezinfectezi.

In alt scenariu nu patesti nimic, depinde cat de imunizat esti.

| sammie a răspuns:

Da, mai bine te-ai spala cu sapun si cu apa iar dupa aceea da-ti cu spirt sau dezinfectant ca sa fii sigur ca nu ai luat germeni sau vreo boala.

| teclado a răspuns:

Cumulator original HP HP elitebook 850 g1

| alindumitru083 a răspuns:

Arunci fluturașul și iei altul. Stergi paleta de batminton cu spirt sau dezinfectant. Te speli pe mâini, te dai cu spirt sau dezinfectant. Speli hainele cu care te-ai jucat și adidașii.

Nu are ce să se întâmple, daca totusi ești o persoana overthinking, fă ce ți-am spus mai sus si totul va fi ok. Nu se întâmplă nimic.

| omulcrestin a răspuns:

Daca te ai spalat pe maini si ai spalat hainele pe care le ai purtat imediat cum ai ajuns acasa, nu ai nimic.