| Kleb a întrebat:

In ultimele 3 dati in care am avut scaun, a ramas pe hartie foarte putin sange de culoare rosu deschis (foarte putin). Dureri nu am, poate fi din cauza ca prima data am facut mai tare. Din ce cauza? Analize de sange am facut ultima data in luna mai, deci nu cred ca e vorba de vreo boala...Astept raspuns (fara du-te la medic ca imi e frica de spitale de mor, pot spune ca e fobie), multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am pățit. Însă am pățit mai rău, aveam diaree și sânge. Vreo 2 săptămâni numai diaree cu sânge făcusem și începusem să mă și îngrijorez. Am avut și un început de hemoroid extern, însă l-am tratat cu ceai de mușețel. Apoi am început să mănânc alimente bogate în fibre ( mai ales cereale, fulgi de ovaz ) și am băut ceai de ghimbir. Nu credeam că ceaiul de ghimbir poate face astfel de miracole. Și nimeni nu mi-a recomandat ceaiul, eu am găsit pe internet "ceaiuri care ajuta pentru o digestie mai ușoară". Găsisem și ceaiul verde, cică ajuta. Pe mine nu m-a ajutat decât ceaiul de ghimbir. Recomand să bei ceai de ghimbir, e foarte bun. Consumat o data pe zi previne apariția constipației și are multe alte beneficii pentru organism. La mine cred ca a fost vreun hemoroid intern. La fel și la tine, cred ca asta e. Nu am stat sa bat la ușile medicilor pentru că și diagnosticul medicilor se bate cap în cap. Un medic îți zice ceva, apoi mergi la alt medic și zice cu totul altceva. Iar excesul de medicamente nu ajuta cu nimic organismul, pentru asta am ales să mă tratez acasă cu ceai.

| Kleb explică (pentru anonim_4396):

Ok, o sa incercs a consum mult mai multe lichide, o sa incerc si ceaiul de ghimbir, multumesc frumos

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Alimentața fără fibre nu protejează mucoasa intestunului. Poate ai un polip în colon care sângerează. O colonoscopie poate clarifica.

| Kleb explică (pentru sadrian46):

Am inteles, nu prea am o alimentatie sanatoasa, cam multa carne mananc, si nici nu prea beau apa...

| sadrian46 a răspuns (pentru Kleb):

Așa am învățat de pe prietenul meu Google. Carnea fără fibre devine uscată pe intestine, dar nu numai ea, chiar și albușul. Când se usucă devine ascuțită, ca niște ace, și zgârie intestinele. Dacă mănânci și fibre, ele se descompun în intestin, putrezesc, de aia pute, și fermentează de aia ai aere. Dar acel amestec care este nepărat necesar pentru digestie, sunt doar vreo 50000 de miliarde de bațiluși, se așează și acoperă mucoasa intestinală și o protejează. Apa e necesară cică atât de multă încât urina să iasă limpede și nu foarte colorată.

| Oannaaa23 a răspuns:

Asa am pățit și eu! Și am fost la medic, care mi-a spus ca poate fii și din cauza alimentației nesănătoase și lipsa de hidratare!

| Kleb explică (pentru Oannaaa23):

Pai sa stii ca sunt zile in care beau maxim 1 pahar de apa...Crezi ca daca incep sa beau apa cat trebuie si mananc sanatos sa imi revin?

| Oannaaa23 a răspuns (pentru Kleb):

Logic, odată ce te hidratezi cum trebuie, și mănânci mult mai sănătos, și încearcă sa eviți sublcurile acidulate, da, îți vei reveni!

| Kleb explică (pentru Oannaaa23):

Multumesc frumos