| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu o luna de zile am suferit o lovitură puternică la mana stanga si in urma acelei lovituri mi s-a umflat degetul arătător, umflatura s-a dus dar a mai rămas puțin și nu pot sa strâng bine degetul arătător, este posibil sa fie rupt vreun tendon? Si daca da, se poate reface? Am si o poza https://uploadimage.ro/4Gzr/20200420_152311.jpg mai mult de atat nu pot sa duc degetu si am si o durere mica! Mulțumesc astept un raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pare o situație foaaarte delicată, cred că ar trebui un rmn

| Tian44 a răspuns:

Da, e posibil, ruptura totala nu e, mergi cat mai repede la spital. Orice se poate reface, dar la tine va fi nevoie doar de tratament si nu de operatie happy tendonul se reface si daca e rupt de tot.

| Gicalaur a răspuns (pentru Tian44):

Acum in perioada asta imi e frica sa merg la spital si nu cred ca sunt băgat în seamă pentru ca nu e o urgență zic eu, dar daca stau asa inca o luna pana trece starea de urgența se poate agrava?

| Tian44 a răspuns (pentru Gicalaur):

Nu o sa se agraveze, daca nu o misti. doar o sa se refaca prost si o sa ramai cu miscari in minus sa zic asa... cumparati diclofenac si sindolor gel pune constat pe zona si creazati un ghips astfel incat degetul sa fie drept si de nemiscat, inlocuieste gipsul zilnic!