| anonim_4396 a întrebat:

Salut, inainte sa pun intrebarea trebuie sa va spun ceva.Cand aveam 3 ani am fost operat de polipi si pot sa spun ca din cauza acele operatii am ramas traumatizat intr-un fel de doctori. Doar daca imi spune cineva ca trebuie sa merg la doctor ma ingrozeste. Acum am 16 ani si de ca-ti va ani am probleme cu amigdalele. Doctorul imi recomanda scoaterea acestora, doar ca mie imi este ingrozitor de frica.Eu acum locuiesc in Ialia, toata lumea imi spune ca o sa fie bine ca nu o sa ma doara nimic deoarece doctorii de aici fac toto posibilul ca pacientrul sa se simta bine, ca nu o sa imi faca nici macar o injectie deoarece o sa imi puna o perfuzie(am spus pefuzie deoarece nu imi aduc aminte exact denumirea) si prin acea perfuzie o sa ma anestezieze(vorbesc de anestezie generala) si antibioticele absolut totul. Acum urmeaza intrebarebarile pentru cei care sau operat deja de asa ceva. Este adevarat ca nu o sa ma doare nimic? Daca daore, cat de tare doare? Chiar nu o sa imi faca absolut nici o injectie? Va multumesc tuturor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La straini esti tratat bine nu ca toti idiotii de medici romani care nu isi fac datoria asa cum se cuvine. Poate te adoarme cu masca si dupa aia te scoli la reanimare.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Hristos a înviat!
Stai liniştit, în Italia sunt medici foarte bune care vor avea grijă ca totul să decurgă perfect, fără nici o complicaţie sau ezitare.
După ce îţi pune perfuzia adormi şi nu mai simţi nimic. Vei vedea că atunci când te vei trezi, te vei simţi mai bine că ai scăpat de acel stres.
Vorbeşte cu mama ta şi spune-i să te ducă la un psiholog înainte să efectuezi operaţia. El te va putea ajuta cu nişte sfaturi mai convingătoare şi te va convinge că nu există motiv de îngrijorare sau stres.
Multă sănătate şi Paşte Fericit!

| stanly7 a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Medici foarte bune(cred ca te gandeai la cadre medicale)

| stanly7 a răspuns:

De ca-ti va ani
in Ialia(nici macar actuala ta tara nu o scrii corect)
toto posibilul
pacientrul
o sa ma doare, daore
Daca esti plecat in alta tara asta nu e o scuza sa omori limba romana.

| ÐiÐi a răspuns:

E o operatie usoara happy stai libistit ca nu o sa se intample nimic. Probabil ca na totusi e operatie ca o sa te doara putin dar trece foarte repede si intr-o sapt numai ai nimic esti ca si nou happy eu m-am operat de apendicita si aia a fost o operatie tot usoara si se procedeaza la operatii cam asa : te duc in sala de operatii unde e chiar tare smug iti pun perfuzie sa te anestezieze si te adormwinking nu doare nimic nu simti nimic te trezesti si operatia e gata happy stai in spital o zi acolo maxim 2, si pleci acasa happy o sa fie bibe fi curajoasa ia-o ca pe o experienta happy doctorii ne vor numai bine nu raul stai linistit happy o sa faca totul ca sa nu te doara tare si sa te simti bine happy ei te incurajeazawinking doctorii suntbprieteni nu dusmaniwinking o sa iti faca o singura injectie cand iti pune perfuzia dar nu doare o piscatura micawinking deci de durut doare un pic dar dupa operatie dar ti-am zis e o operatie extrem de usoara va decurge bine si nu ai de ce sa te speriiwinking nici nu stiu daca doare, probabil o sa te deranjeze un pic vocea la inceput happy. Multa bafta happy

| kedutzu a răspuns:

Nu,nu te doare mai ales in Italia, eu am stat in Italia 3 ani si stiu cum sunt doctorii, daca aici in Romania mi-au scos prea usor amigdalitele inchipuieti in Italia deci opereazate amico nu pierde timpul ca o sa regreti mai tarziu!