| Sandocika a întrebat:

Salut, intrebarea pare a fi ciudata, insa chiar am nevoie de ajutor... Am 14 ani si 4 luni, insa inca nu mi-a venit menstruatia. Dar de-acum aproximativ 2 ani (poate ceva mai mult) am secretie vaginala(adica substanta cea albicioasa). Imi fac griji, oare totul e normal? Multumesc mult. :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este perfect normal, stai linistita. Prima menstruatie poate aparea oricand, pana la varsta de 16 ani, fara nici o problema. In plus, secretia vaginala normala incepe cu aproximativ 2 ani inaintea primei menstruatii, nu e deloc ceva fix. Daca te ajuta cu ceva, faptul ca vei avea prima menstra dupa 14 ani, face sa ai risc scazut de cancer de san.

4 răspunsuri:
| Marcela a răspuns:

Da e totul normal nu ai de ce sa iti faci griji
iar mentruatia poate sa iti vina pana la 19-20 de ani daca nu ti-a venit pana atunci poti sa iti faci griji dar mai este mult pana atuci
asa ca stai linistita >:d

| Lovemebabybee a răspuns:

Daa.E totul foarte normal! Daca inseamna ca ti-a venit secretia vaginala, Fii Pregatita! Si eu am 14 ani big grin Si mi-a venit in Februarie.:* Fundaa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,totul este cat se poate de normal.Nu trebuie sa-ti faci astfel de probleme decat dupa varsta de 16 ani.Pana atunci, nu e nimic in neregula daca intarzie prima scurgere.

| Sandocika explică:

Multumesc foarte mult, m-ati ajutat enorm...