| Jmecherosu14 a întrebat:

Salut lume! Am o intrebare mai ciudata. sper sa nu radeti! De 2 zile am o durere in zona abdonenului care coboara spre testicolul stang! Nu ma doare tot timpul da cand ma doare simnt mai mult o usturime.mentionez ca am 13 ani si acum2 luni am facut niate analize si mi-au iesit ca am un inceput de piarta la rinichi! Ce ar putea sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

In mod sigur. Ai nisip la rinichi sau in vezica urinara. Cand acesta incepe sa plece pe uretera(canalul de evacuare) este exact traseul de durere pe care il descri.Nu are de-a face cu testicolul. Te va durea pana cand o sa elimini nisipul de pe traseu.
PS.Ai grija cum scrii, ca amesteci literele, foloseste si semnele de punctuatie si majusculele, unde este cazul.

4 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Du-te urgent la medic.
Sa nu fie vorba despre torsiune.

"Torsiunea testiculară în scrot este una dintre cele mai periculoase afecţiuni ale organelor sexuale şi se manifestă prin dureri acute. Un testicul răsuscit provoacă întinderea vaselor de sânge şi întreruperea fluxului sanguin. Necesită îngrijire medicală imediată, altfel ţesutul testicului poate muri şi va trebui îndepărtat."

90 % apare la stangul.

| Eduard619 a răspuns:

Este foarte posibil sa te doara si din acest motiv aceste pietre la rinichi ar trebui operate cat mai repede posibil.

| PiouelPol a răspuns:

Cred ca e de la faptul ca esti certat cu limba romana

| clau1 a răspuns:

Salut! Nu ai nici un fel de problema medicala.Este din cauza varstei.Organismul tau se,, maturizeaza''.De aici si senzatia de durere-usturime in zona testicolelor deoarece ele cresc.Nu te impancienta daca te doare doar testicolul stang.Ele cresc pe rand.Si in curand, iti va creste si penisul.Toate bune!