| anonim_4396 a întrebat:

Salut,ma numesc Ovidiu am 14 ani si am înălțimea de 1.70 si 58 de kilograme, vreau sa stiu daca e bine greutatea mea sau ar trebui să slăbesc.
Va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,

Pentru asta s-a inventat un indicator numit indicele de masa corporala (IMC) sau BMI in engleza Body Mass Index, care se calculeaza in functie de inaltime si greutate in felul urmator :

imc = greutatea ta in kilograme impartita la patratul inaltimii tale in metri (imc = m / h*h)

In functie de rezultat exista niste intervale prestabilite care iti va spune daca ai o greutate subponderala, normala sau supraponderala :
- daca imc este 18, 49 sau mai putin - Subponderal
- daca imc este intre 18, 50 si 24, 99 - Greutate normala
- daca imc este intre 25, 00 si 29, 99 - Supraponderal
- daca imc este intre 30, 00 si 34, 99 - Obezitate (gradul I)
- daca imc este intre 35, 00 si 39, 99 - Obezitate (gradul II)
- daca imc este 40, 00 sau mai mult - Obezitate morbidă

In cazul tau imc = 58 / (1.70*1.70) = 58/2.89 = 20.069.
Deci te afli in cazul doi, intre 18.50 si 24.99, rezulta o greutate normala.
Cu toate astea indicele asta nu se calculeaza la copiii sub 18 ani pentru ca tu inca esti in crestere, dar pentru cultura ta generala asa se face.

Alte detalii aici :
https://www.reginamaria.ro/......itatii/bmi

Sanatate.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista si calculator greutate pentru copii.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Cum se calculeaza? Am vazut raspunsul tau, dar nu arata nicio formula decat un calcul automat.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti treci datele in acele casute.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Formula domnule, formula. Ca pe Ministerul Sanatatii cum scrie acolo nu scrie nimic.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce formula vrei, frate? Introduci datele dai click pe calculeaza si iti apare greutatea pentru datele introduse. Vrei formula ca la „artimetică"?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Da. Pentru ca formula pentru imc ar fi aceeasi in ambele cazuri, dar la copii nu exista o definitie clara cand vorbesti de obezitate, iar rezultatul imc-ul se compara cu alte rezultate ale altor copii de aceeasi varsta si asta este o provocare pentru ca nu poti estima corect o rata a metabolismului la un copil care este in crestere.

Ca atare am cautat si eu acelasi lucru ca si tine, iar pe acest site "minunat" la calculul imc-ului unui baiat de 14 ani si cu 58 kg a rezultat un indice de 20.1 care conform tabelului de acolo corespunde unei greutati normale :
https://calculator-imt.com/ro-md/imc-copii/

Deci undeva lipseste ceva sau acest calcul este mai mult relativ la copii decat la adulti.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. Unde am gasit eu alte valori tot pentru copii era calculul.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La inaltimea ta ar trebui sa ai in jur de 64 de kg. Deci trebuie sa mai pui pe tine. Vezi aici:
https://www.qbebe.ro/utile/calculator-greutate-ideala