| andreutza93 a întrebat:

Salut membri TPU...Cine ma poate ajuta va rog cu o parere. De 6 luni ne chinuim sa face un bebe si deci de 10 zile imi intarzie cm si am facut 4 teste de sarcina care au iesit negative din pacate. In 16 aprilie am avut ultima menstra, iar cm-ul trebuia sa-mi vina pe 13-14 mai si totusi nimic. Am fost la ginecolog si mi-a spus ca am cate un chist pe ambele ovare, pe dreptul mai mare. Mi-a data tratament cu duphaston 5 zile si ca sa-mi forteze menstra si dupa 10 zile trebuie sa merg iar la control.La eco nu mi-a putut vedea daca sunt insarcinata pentru ca nu am inca 6 saptamani, insa eu am sanii foarte tari si putin durerosi daca ii palpez insa nu diferit de durerea de la menstra si de cateva zile am episoade de ameteli de 1-2 secunde, plus ca am niste furnicaturi sau piele de gaina din senin pe corp din cand in cand, ori pe picior, ori pe mana, ori pe spate ca si cum ar fi senzatii de excitare(nu am mai avut pana acum asa ceva). Oare am vreo sansa sa fiu gravida totusi chiar daca testele spun altceva? Va rog sa-mi raspundeti cat mai curand posibil! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Administrarea pastilelor de Duphaston (ori Arefam), adica de progesteron, se face cu scopul de a fi tratata afectiunea legata de secretia insuficienta de progesteron in cazurile de : cicluri neregulate provocate de tulburari de ovulatie (chisturile de pe ambele ovare), sindrom premenstrual, amenoree secundara, etc. In cazul tau in mod sigur, menstruatiile se succed la diferente mari de timp lipsind complet menstruatia, sau menstruatii foarte rare atipice si anormale. Acest tratament de 5 zile cu Duphaston ti s-a propus sa-l incerci in speranta/cu intentia de a ''pacali'' organismul prin acest adaos de progesteron extern si acest surplus de hormon progesteron sa induca acelasi mecanism de functionare ca si cel exstent inaintea momentului de declansare a sangerarii menstruale naturale. In aceasta perioada de 5 zile in care se administreaza progesteron extern, endometrul existent in uterul tau se va dezvolta suficient de mult incat sa mimeze structura pe care o are ENDOMETRUL in timpul unui ciclu care se desfasoara normal. In momentul opririi surplusului extern de progesteron, nivelul acestuia din sange va scadea similar/la fel cum se intampla in mod normal inaintea menstruatiei, cand ovulul nu a fost fecundat si nu s-a format sarcina si ca atare nu se produce nici procesul de NIDATIE. Organismul este anuntat prin intermediul neurotransmitatorilor de producerea acestui proces de scadere a nivelului de progesteron din sange, se declanseaza producerea substantei denumite prostaglandina, care provoaca degenerarea si destramarea endometrului. Acesta se altereaza si mucoasa respectiva incepe sa se dezlipeasca de uter, determinand inceperea sangerarii menstruale. Sper sa-ti fi expus suficient de explicit scopul tratamentului cu Duphaston care se produce in 2 faze : 1. ) dezvoltarea endometrului, iar in faza 2.) desprinderea lui odata cu oprirea progesteronului administrat din exterior. Probabil ca ''trucul'' folosit va functiona si in 7-10 zile sa-ti porneasca menstruatia. Posibilitatea de a fi insarcinata in conditiile descrise se poate aprecia ca fiind extrem de mica spre imposibila, mai ales daca avem in vedere testele de sarcina efectuate in ultimele 3-5 zile si rezultatul lor negativ. Multa sanatate!

| andreutza93 explică (pentru corbulalbrosu):

Vă mulțumesc frumos pentru raspuns...ce mă bagă în ceata este faptul că până acum nu mi-a întârziat niciodată mai mult de 3 zile și de aceea m-am și gândit că poate e cu noroc.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa simptome se pare ca nu esti insarcinata, ci doar ai o dereglare hormonala severa. Nu e complet imposibil sa fii insarcinata, insa e improbabil. Vei vedea destul de repede, la 3-4 zile de la trminarea Duphastonului va aparea menstra daca nu esti insarcinata si simptomele se vor ameliora. daca esti insarcinata, duphastonul te ajuta sa pastrezi sarcina, deci nu ai nimic de pierdut

| andreutza93 explică (pentru Brigaela):

Vă mulțumesc frumos pentru raspuns! :*