| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Mi-a iesit pe picior ( scuze de exprimare, nu stiu cum sa spun, pe coapsa, pe piciorul drept)bubita cat unghia de la degetul mic, rosie, si daca o ating se simte ceva tare dedesupt.Am pus o crema cu antibiotic s-a invinetit dar mi-a trecut. Dupa aproximativ 2 saptamani iar mi-a aparut, e vanata fara sa pun crema...Ce naiba sa fie?(Acum 2 luni putin mai jos am avut o rana )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Si eu mai patesc de-astea, din ce in ce mai frecvent in ultima vreme. Cred ca tine de sedentarism si circulatia venoasa. Pe scurt, se cam duce naibii sistemul circulator. Masaj, mult sport, mai putin stat pe scaun, pe cit posibil alimentatie alcalina/de post (am constatat ca si alimentatia are o influenta destul de mare asupra frecventei de aparitie). Poti tampona cu iod si/sau bitter suedez.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie negi genitali.
Mergi al medicul ginecolog sau la dermato-venerice, sa se verifice natura ei.

| SofiaTeodorescu a răspuns (pentru Violleta2022):

Urmeaza sa merg luni.Sunt foarte nelinistita de aceea am intrebat. Voiam oarecum sa vad daca sunt oameni care au avut asa ceva si ce era.

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Daca nu ai un raspuns, nu te obosi sa spui ceva fara sena, merg stai fara grija, doar voiam niste pareri.

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Daca nu ai un raspuns nu te baga in seama si punct.E ora 2 sunt foarte nelinistita de aceea am intrebat.Nu e nevoie sa imi masor cuvintele, nu eu ma bag ca musca in... fara rost.Da, poate m-am exprimat gresit dar sunt foarte obosita si voiam niste pareri exact cum ai spus, dar tu nu ai dat o parere.Stiu si eu ca trebuie sa merg la medic.Si am fost pentru rana si am primit tratament.Acum e o buba.Ma intereseaza ce poate sa fie.

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Hai ca le ai cu engleza... daca persoana cealalta a putut sa spuna ceva nu cred ca e fara sens, am mentionat nu dorm pentru ca sunt nelinistita(cauta in dex).Te rog sa nu raspunzi si sa iti vezi de treaba.Nu iti pierde timpul, fa ceva valoros cu el. happy

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Salut...am fost la medic este un lipom.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SofiaTeodorescu):

Mdah, banuiesc ca te opereaza sau il lasi sa treaca de la sine, nu?