| Dragonasu47 a întrebat:

Nu pot spune litera "ț" . Pana in clasa a6-a aveam o dictie impecabila ( acum sunt intr-a 7-a ), dar dupa am observat ca in loc de "t" pronunt "s" . De azi o sa repet in fiecare zi cuvinte cu "ț" , dar a mai trecut cineva prin asta si a rezolvat? Mi se pare ciudat ca dintr-o data sa nu mai pot sa pronunt aceasta litera ( cand eram mic o puteam pronunta perfect ). Si in + atunci cand o spun parca ma sufoc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Petruţa98 a răspuns:

laughing si mie mi se intmpla la fel sunt si eu in clasa a7a si am inceput sa fiu un pic mai balbaita... asta se datoreaza schimbari vocii tale... baietilor li se ingorasa vocea iar fetelor li se subtieaza vocea laughing

| AntoniaMihaela55 a răspuns:

Si eu aveam o problema asemanatoare la gradinita dar eu spuneam literele 'r' si 'l' intr-un sunet in loc de r ziceam amestecat cu l si invers. m-am dus la o doamna si m-a pus sa zic in reptate randuri vocalele, fraza : ''Rica nu stia sa zica rau, ratusta, ramurica.''(asta pentru 'r' dar reusind sa-l zic pe r nu le-am mai amestecat si l-am zis si pe l ) si altele nu prea mai stiu dar am mers un an si acum le zic perfect!
nu cred ca o sa primesc fundita dar sper ca te-am ajutat, si eu si PetrutaSweet stim cum te simti!