| sperou231 a întrebat:

Salut, nu stiu de cat timp mi-a aparut o alunita mai jos de umar, este neagra, lunga si foarte mica.Am doar 12 ani, se poate sa fie cancerigena?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Cum sa fie lunga, ca nu inteleg? Mai bine ai vorbi cu parintii tai si sa vezi si ei ce au de spus, iar daca vor decide sa te duca la doctor, mai bine nu te-ai impotrivi, si ai merge sa te consulte. Nu stiu daca este sau nu cancerigena, dar nu stica sa te duci la un medic sa te consulte.

| sperou231 explică (pentru Mayhem666):

Adica cum am eu 1.60m alunita are undeva pe la 3mm-5mm

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, este posibil. In general alunitele inchise la culoare au cele mai mari sanse de a fi cancerigene. Bineinteles, asta nu inseamna ca toate sunt cancerigene 100%.

Sfatul meu ar fi sa mergi la un dermatolog pentru ca numai el iti poate spune cu siguranta daca ar trebui sa o operezi sau nu.