| andreeaeml1200 a întrebat:

Am pe gambă o aluniță. Nu stiu din ce cauza, pe ea mi-a aparut o bubă, iar acum zona aia are o culoare vânătă, un moviu spre roșu. Care poate fi cauza aparitiei? Ar trebui sa ma ingrijorezi? Este cancerigena? Poate fi o pișcatura de țânțar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de cat timp a aparut.
Muscaturile, de obicei, se retrag /se vindeca in maxim 2 saptamani.
Daca "buba" nu dispare in 2 saptamani sau se agraveaza, mergi la medicul de familie, sa-ti faca o trimitere la dermatologie, pentru consult de specialitate!

| blackann a răspuns:

"ar trebui sa ma ingrijorez?" *

si da, daca nu dispare sau se agraveaza, mergi la doctor mai repede.
piscatura de tantar nu se invineteste, maxim rosu.

| DomnulPoliticos a răspuns:

De la sloboz