| PleseaJ a întrebat:

Salut.Numele meu este Andreea si as vrea sa stiu si eu cum pot scapa de vergeturi si celulita?(*Aceste vergeturi au aparut in urma pierderii cateorva kilograme) Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Tratamentul celulitei se face printr-o dieta echilibrata, hidratare buna, exercitii fizice si masaj. Despre acestea, dar si despre alte metode ajutatoare poti citi aici: http://www.i-medic.ro/boli/celulita
Multa sanatate!

| WeaponGirl a răspuns:

Din pacate de nici una nu poti scapa definitiv...de vergeturi nu mai poti scapa deloc,ele sunt intinderi ale pielii si pot fii indepartate doar prin operatii,sunt anumite creme dar sunt doar pentru ameliorare sa prevenire,iar celulita se poate indeparta prin combinarea mai multor lucruri : bea multa apa,pentru eliminarea toxinelor,fa sport care sa lucreze picioarele,foloseste o crema,poti sa-ti prepari singura din cafea si ulei de masline ( e foarte buna) si maseaza-ti picioarele in fiecare seara, iar cand esti la dus da cu apa rece rece pe picior, apoi imediat schimba in apa fierbinte iar apoi iarasi rece ( ajuta la circulatia mai buna a sangelui in zonele cu probleme) sper ca te-am ajutatwinking

| oOAndreeaOo a răspuns:

Buna! Pai o crema revitalizanta sau cu mult sport. Incearca sa faci cate 60-80 de abdomene pe zi ( daca ai vergeturi in zona abdomenului sau a coapselor). Inainte de micul dejun bea un pahar de apa si manaca un cub de ghiata iar seara repede asta( bineinteles cu 2l de apa/zi obligatoriu). un leac babesc spune ca daca te dai cu lapte amestecat cu un cartof pisat o sa ti se retraga pielea. Sper sa iti fiu de ajutor si mult succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sportul ajuta foarte mult pentru prevenirea celulitei, dar are o contribtie minora, aproape insesizabila in disparitia sa.Fa zilnic 15-20 de minute de masaj cu zat de cafea(e o senzatie foarte placuta si,pe langa faptul ca ajuta impotriva celulitei, lasa pielea fina si hidratata; intrucat cafeaua contine ulei). Masajul(care trebuie sa fie putin mai dur decat un masaj obisnuit)fa-l zilnic pana la obtinerea rezultatelor dorite, dupa care fa-l de 2 ori pe saptamana si combina-l cu 15 minute de alergare zilnica,cu viteza medie,pentru prevenire.
Vergeturile nu vor trece complet,indiferent ce vei face,dar se vor diminua cu timpul,fara a face ceva anume,si nu vor fi foarte vizibile. Daca-ti doresti sa grabesti putin diminuarea lor, fa masaj usor cu ulei de masline, de doua ori pe saptamana.Numai bine.