| samiZiciPompier a întrebat:

Salut,

O intrebare pentru cei suferinzi cu stomacul - gastrita / ulcer / balonare / sindrom intestin iritabil / reflux gastric.
Cum va tratati? happy

Eu am gastrita de un an, si mai nou balonare si sindrom intestin iritabil. Am incercat diverse tratamente, care la inceput ajutau o vreme, apoi isi pierdeau efectul... si medicamente, si naturiste (omeran, nexium, maalox, gaviscon, sucralfat, ceaiuri, aloe, suc de varza, probiotice, enzime).
Acum nu mai pot sa iau medicamente, ca ma doare mai rau de la ele.

Inca nu am incercat decocturi, macerate si tincturi. Am auzit de retete cu frunze de Aloe, altele cu tataneasa, altele cu ghintura. A facut cineva asa ceva? Ce efect au avut? Alcoolul din tincturi nu face rau la stomac?

Nici bitter suedez nu am incercat, dar ma cam tem, fiind atatea plante in el, sa nu fie si iritante unele.

Sau poate cunoasteti vreun medic fitoterapeut bun...

Orice informatie este binevenita!

Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am facut tratament cu palinca si miere. Jumatate-jumatate. Am facut si cu gastrosidin. Am luat de 2 ori cate 3 sapatamani cate 2 pastile, seara. Intre cele 6 saptamani am lasat una libera. De atunci nu mai trebuie sa iau de cat rar. Palinca am luat-o inainte.Nu stiu de la care m-am facut bine.

| samiZiciPompier explică:

Palinca as lua daca n-as avea gastrita laughing

si altii?