| BeHappyOriceArFi a întrebat:

Salut:P
Am o problema foarte tampita :(...
Eu fac mai mereu exercitii,flotari,abdomene,genoflexiuni etc...
Insa in ultima vreme am observat ca daca imi las corpul moale pieptul mi se lasa in joc si partea sa superioara nu se vede deloc,cu toate ca fac flotari de toate tipurile... si cea ce ma enerveaza cel mai tare este ca nu am spate drept deloc, nici daca vreau, daca imi dau umerii in spate si incerc sa stau drept...deci nu pot sa stau,nu stiu ce sa fac.
Va rog din suflete sa ma ajutati chiar deloc nu imi place, o fi oare problema din cauza ca nu am facut deloc tractiuni la bara?
Findca daca asta e problema spuneti-mi cum ar trebui sa procedez.
Sincer sa fiu, corpul meu asa arata :( http://antrenorulmeupersonal.ro/......00x219.jpg ca cel din partea dreapta.
Va rog din suflet sa ma ajutati, sunt disperat :((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și la medicul de familie de ce nu mergi să te vadă, să îți ofere un consult, analize de sânge?
Acolo trebuie să ajungi.
Sănătate!
Pa, pa.

| BIS99 a răspuns:

Ai semne de rahitism. Verifică un doctor.

| BeHappyOriceArFi explică (pentru BIS99):

Poti fi mai explicit? Ce e ala rahitism?

| BIS99 a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Cum se manifesta rahitismul? Manifestarile cele mai usor de observat sunt cele osoase.
La nivelul craniului, se constata infundarea acestuia.
La nivelul toracelui, apar asa numitele matanii-costale (mici umflaturi de o parte si de alta a sternului)- întârziere de crestere - nanism rahitic, modificari osoase caracteristice la copil - îngrosarea extremitatilor; - matanii costale (îngrosarea jonctiunii condrocostale);
Deformatii ale toracelui (sternul iese în relief, iar coastele inferioare se îndeparteaza - torace în carena); santul subcostal Harrison; deformatii craniene (proeminenta asimetrica a boselor frontale si parietale, aplatizare occipitala);
Craniotabes - înmuierea osului occipital, senzatie de "minge de celuloid", semn tara valoare pâna la vârsta de 3 luni;
Mentinerea deschisa a fontanelclor dupa 18 luni sau, uneori, craniostenoza; aparitia întârziata a primilor incisivi (dupa 10 luni);
Eruptie dentara incompleta nici dupa 3 ani;
Abdomen destins de volum, datorita tonusului muscular scazut;
Impingerea în jos a ficatului si splinei prin deformarea toracica;
Deformatii ale membrelor;
Fracturi osoase.