| Nuttzu a întrebat:

Salut.
Peste cateva zile ma duc la dentist sa imi puna 2 plombe la 2 dinti din fata si vreau si eu sa stiu mai detaliat pentru ca nu am prieteni/ cunostinte cu plombe sau ceva de genul. As vrea sa imi spuna cineva cum procedeaza si ce-ti face si cat dureaza happy De frica nu imi e, dar ca e feeling-ul ala. care cred ca-l stiti si voi. Ma rog, daca cineva a mai fost la dentist cu tema asta de plombe, il rog sa imi spuna si mie cum este happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nda a răspuns:

O sa-ti faca anestezie (o injectie si dupa cateva minute esti gata), o sa-ti pileasca dintii si o sa-ti puna plombele. o sa-ti tot puna ceva "material" la dinti, vine cu un aparat si tot apasa usor pe "materialul" respectiv. aparatul ala banuiesc ca incalzeste, habar n-am. oricum nu apuci sa vezi prea multe ca tu stai cu capu pe spate.
la sfarsit o sa te puna sa "pipai" cu limba plomba, sa vezi daca nu te deranjeaza, daca nu e prea mare, daca poti sa inchizi gura fara probleme, sa nu te zgarie la limba, sa nu fie probleme. daca simti ca e prea mare, sau ca noul dinte nu e la fel ca si ceilalti spune-i exact ce simti, unde simti ca sa stie ce sa-ti pileasca din plomba sa fie ok mai tarziu. oricum in primele zile o sa ti se para in plus, deci nu-ti fa griji ca dureaza ceva pana te obisnuiesti.
dureaza mult, nu stiu exact cat. mie mi s-a parut ca am stat o ora acolo.
e naspa rau, n-o sa-ti placa. o sa stai doar cu gura deschisa, cu aparatul ala de absoarbe saliva, ti se va usca gura. e foarte incomod sa stai cu gura uscata, te deranjeaza mai ales la limba.
n-o sa te doara deloc, doar injectia putin.
eu ti-am zis cum a fost la mine, adica foarte naspa. nu vreau sa te descurajez, dar nici sa te mint si sa-ti zic ca e fain. la tine poate o sa fie mai ok, nu stiu.

| PeFuga a răspuns (pentru nda):

Materialul din care se face plomba este o rășină fotopolimerizabila, iar aparatul acela e o lampa cu raze UV care intareste rasina. E ca la unghiile cu gel, se aplica unstrat, se întărește, apoi se repeta procedeul.

6 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Daca sunt carii simple, atunci se va curata cu freza dentina afectata si se va pune strat cu strat un material de culoarea dintelui care se intareste apoi cu o lampa cu lumina albastra (se fotopolimerizează). Pentru dintii din fata procesul durează mai mult deoarece, pentru a iesi estetice, plombele au nevoie de multa atenţie si piguleala.
Nu este obligatoriu sa se faca anestezie daca procesul nu implica durere, dar daca ai o sensibilite crescuta, atunci se va face putina anestezie...
Daca ai carii profunde si atunci cand curata se ajunge la nerv, atunci se impune efectuarea unui tratment de canal. Ast înseamnă ca se curata toata pulpa dintelui, se pune un medicament si te cheamă in alta sedinta pentru plomba definitiva. La turment de canal se face obligatoriu anestezie locala.
Nu te panica, nu e atât de complicat. Trebuie doar sa ai răbdare pentru ca o s stai cu gura deschisa multisor (1-2 ore)

| PeFuga a răspuns:

Apropo, plombele frontale sunt de regulă mai scumpe fata de celelalte plombe. Pot sa ajunga si la 200-250 lei bucata, in functie de cabinet. Motivul este același: Sunt mai dificil de realizat si necesita timp mai mult!

| Edisor27 a răspuns:

In primul rand iti va face anestezie locala cu un spray sau injectie apoi incepe treaba. E posibil sa fie mizerie dinti si iti va curata mizeria cu,, albinuta'' sau,, bungoias'' si dupa iti pune plomba. Este o pasta alba si ti-o pune pe dinte si cu o lanterna ti-o usca. O plomba dureaza cam 30min sau chair o ora. Costul unei plombe poate fi de la 50-100 lei pana sa fie gratis pentru ca e decontat la stat. Succes!

| 4StarLight a răspuns:

Eu am vreo 2 plombe la dinţii din spate și una la dintele din faţă! La mine nu a mers cu anestezie, depinde pentru ce îţi pune plomba, pur şi simplu a venit cu un pistol sau nu mai știu ce era ăla ca să-mi găurească dintele dar nu durea deloc! Era senzaţia aia că de gâdilă dinţii, și era şi puţin deranjantă dar de durut de asigur că nu doare! Depinde foarte mult de motivul pentru care te duci că să pot să-ţi spun concret!

| Happy33 a răspuns:

Daca te doare... dintele acum, inseamna ca o sa te doara putin si la dentist, dar daca acum nu te doare dintele, inca inseamna ca nu ai nici o treaba, nici nu simti.