| Căƚăʅιɳ a întrebat:

Salut Prieteni am si eu o intrebare
Nu de curand m-am jucat cu catelusa mea si cred ca am inhalat un fir de par(cred nu-s sigur)
Puteti sa-mi dati simptomele care ar trebui sa apara ca nu chiar poti sa zici ca tusesc toata ziua.Va rog dati simptomrle si daca poti sa mori din aceasta cauza sau daca ai inghitit mai poti sa-l extragi din plamani
Ajutor sunt ingrozit de o saptamana nu mai pot de frica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| megabum a răspuns:

Uite simptomele:
1) incepi sa tusesti
2) respiri putin mai greu (trece in 2-3 saptamani)
Apropo ar trebui sa te duci sa te vada un medic.
Si inca ceva: esti sigur mai ca tu ai inhalat un fir de par? ca af fi chiar culmea eu cred ca tu doar te-ai imbolnavit. Totusi sper ca te-am ajutat. Funda?

| Căƚăʅιɳ explică (pentru megabum):

Nu stiu cred ca am racit ca am inceput intr-o searaq sa resprir mai greu dar am luat un Hexoralete m-am bagat in plapuma si nu mai respiram greu

7 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Pai daca nu esti alergic nu cred ca o sa ai vreo problema grava. eventual sa stranuti sau sa tusesti. si eu am animalute, si cu siguranta am inghitit mai mult de un fir de par de la ele fara sa imi dau seama, dar nu am patit nimic. Dar ca sa fii tu linistit te poti duce la un control, sau poate doar sa iti intrebi medicul de familie. cred ca ar trebui sa stie happy Multa sanatate si Craciun fericit!

Răspuns utilizator avertizat
| Patrick0Star a răspuns:

Stai lin. Probabil ti se pare. Sti, daca crezi ceva cu adevarat, de obicei se intampla. Adica daca eu cred cu tarie si exasperez pe toata lumea(nu e cazul tau) ca am racit, probabil chiat voi raci numai din autosugestie.
Eu am cani si pisici ff blanoase cu care stau foarte mult. De ocicei pisicele mele vin noaptea si dorm cu mine. Si nu am nimic. Totusi daca chiar crezi ca ai ceva ar trebui sa mergi la doctor.

| cosmincuriosu97 a răspuns:

Pai probabil incepi sa tusesti, sa stranuti, sa nu mai poti respira la aceiasi intensitate

| AndreiBitea a răspuns:

Eu cred ca te-ai inecat si de aia tusesti toata ziua nu cred ca e un simptom poate 100% te-ai inecat cu firul de par de aia tusesti.

| analara22 a răspuns:

Parul de animale e periculos pentru persoanele care sunt alergice, care sufera de boli pulmonare, rinite alergice etc.
De la parul inghiti se pot face si chisturi ...cunosc cateva persoane care au inghit par de la animalul de companie si s-a operat de astfel de chisturi.
Stiam ca parul de iepure e cel mai periculos.NU nu poti muri.