| Jigokunokishi a întrebat:

Salut Prieteni! Caderea parului poate fi influentata de marimea parului? sau matreata poate fi infuentata de marimea parului? Eu am parul mare si mi-am dat seama ca imi cade, poate cadea si inainte dar nu bagam de seama... Deci va rog spuneti-mi o parere si daca puteti si un remediu. Multumesc anticipat happy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Lungimea parului nu influenteaza caderea lui sau aparitia matretii.
Matreata poate sa apara din cauza unei ciuperci,ce se hraneste cu sebumul eliminat de pielea capului. Poate fi eliminata prin masajul scalpului,sa bei mai multa apa(sa nu fii deshidratat),te poti unge cu ulei de masline,sa te speli cu apa calduta, mai des(doar cu apa), dupa samponare te clatest cu apa calduta+otet.
Caderea parului, poate fi influentata de lipsa fierului, vit B6, E, Zn, Se.La micul dejun,ar trebui sa mananci proteine(ou,fiert moala, carne, legume lapte, cereale integrale, etc). Pestele este iar recomandat.Stresul,este iar un dusman mare, atat pentru caderea parului cat si pentru matreata(ambele sunt influentate negativ de ce nu are organismul, pentru buna functionare).

| Jigokunokishi explică (pentru pietrean):

Multumesc foarte mult de ajutor happy!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate cădea și de la stres, medicamente, lipsa de vitamine, etc.
Consultă medicul de familie.
Pa, pa.

| Alcy a răspuns:

Buna,
Pentru a opri caderea parului tine cont de sfaturile de mai jos, te ajuta sa iti pastrezi parul si il fac sa creasca mai repede:
http://cumul.ro/tratament-pentru-cresterea-parului/
Numai bine!

| Dalia5didi a răspuns:

Pai... de la matreata eu nu cred ca iti cade parul dar ca sa nu iti mai cada cumpara un sampon (pe spate trebuie sa scrie ca intareste firul de par sau ceva de genu) mult succesc eu cred ca o sa functioneze happy