| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat, am 14 ani si imi cade parul. Cand ma trezesc gasesc pe perna cam 20 de fire, dar mai cade si in timpul zilei. Sunt unele fire care cad cu tot cu radacina. Am avut matreata (acum mai am dar nu asa multa) si am gasit ca trebuie sa folosesc sapun cu sulf. L-am folosit timp de un an, a eliminat-o complet in prima luna, dar s-a obisnuit si tot nu mai scapam de ea. Afecteaza cumva asta caderea parului? Daca imi amintesc bine, imi cadea si inainte, dar foarte putin. Merg marti la dermatolog dar vreau mai intai sa imi fac o parere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Lipsa de magneziu si zinc

| Archy37 a răspuns:

Din cate cunosc eu, sulful "arde"...cred ca asta e cauza reala a caderii parului tau. Probabil ai nevoie sa iti "hranesti" parul, pentru a il reabilita.

| IonutAxi a răspuns:

Cel mai bine du-te la dermatolog, sa vada el cu ce sta treaba si o sa te ajute sa scapi de asa ceva. Succes

| nevermind3322 a răspuns:

Cateva fire pe zi e normal sa cada. Si fetelor si baietilor in mod normal le cad fire de par zilnic, insa cand deja sunt prea multe si incepe sa te ingrijoreze acest lucru, trebuie sa mergi la dermatolog. Altceva... ai putea sa te speli cateva saptamani pe par cu 1-2 oua -depinde cat e de des- si nu te spala mai des de 3 zile. Ouale indeparteaza matreata, hidrateaza scalpul si iti lasa si parul mai lucios (chiar nu se simte niciun miros). Daca si dupa asta parul continua sa-ti cada, neaparat mergi la medic.

| elenutzadragutza30 a răspuns:

Ai putea folosi un balsam impotriva caderi parului de la farmacie pentru. barbati! mult noroc!love struckhappy