| SweetyGirl_3142 a întrebat:

Salut prieteni! Cum as putea scapa de raceala repede dar fara medicamente? Va rog! Am nevoie de ajutor! Am un frate mic de 6 luni si nu vreau sa-l molipsesc si pe el.Multumesc.Promit ca dau vot si cel mai bun raspuns primeste un accesoriu (funda).
P.S.Imi curge nasul si se infunda.Stranut si tusesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,

Nu ai încă o răceală avansată sau o viroză,ceea ce este bine.
Mă bucur că te îngrijorezi pentru fratele tău și să știi că o răcelă sau o viroză nu este deloc bună pentru organismul lui sensibil.
Pentru ce ai tu nu este mare nevoie de medicamente. Bea de trei ori pe zi ceai,ia tot de trei ori pe zi câte o linguriță de miere și ai grijă ca locul unde stai să fie cald.
Nu ieși afară perioada acesta deoarece poți lua alte bacterii mult mai grave și te poate trage curentul.
Este un tratament mai băbesc dar foarte eficient. Îți pui în cada apă fiartă,foarte, foarte caldă, însă nu chiar să nu suporți și pui un pic de sare de bucătărie și stai acolo jumătate de oră sau douăzeci de minute și îți va trece în maxim 4-5 zile.
Pentru al proteja și mai mult pe fratele tău strănută numai în batistă și strănută numai în batistă.
Pentru nas trebuie neapărat un spray de la farmacie,astfel nu are cum să îți treacă. Și eu sunt răcită și am cumpărat Olynth HA care este foarte bun și deja mi-a trecut, am luat doar trei zile.

Numai bine!
Însănătoșire grabnică!
Să îți trăiască fratele și să se faca mare, frumos și sănătos

| andragrigoras2000 a răspuns:

Pai.snt niste metode stramosesti?hee hee
-pui ceapa la buric
-cartofi cu vin la gat
-bei ceai
-fara znecsuri, sucuri si alte chestiihappy
-pune un pic ser totusi in naswinking
nu prea mai stiu.si eu sunt o fire un pic de tot bolnavicioasa
s.nu stiu daca te ajuta, dar poti sa mai pui si sosete cu otet.dar nu prea este u nremediuhappy
cred ca tot cele mai potrivite sunt medicamentele, chiar daca nu fac bine organismului.eu cate n-am luat! dar asta e.trb!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija sa fie cald in camera in care stai, sa nu stai in curent si imbraca-te corespunzator.Este bine daca optezi pentru bai in aceasta perioada si usuca-te cat mai repede dupa terminarea ei(poti apela la uscatorul de par,daca consideri ca e mai ok asa decat sa-l lasi sa se usuce in mod natural).In rest,bea ceaiuri fierbinti si consuma alimente calde(perfecte si in cazul prevenirii racelii).Incearca sa stai cat mai putin posibil in preajma fratelui tau si stranuta/tuseste in batista, la distanta de el. Daca nasul nu se desfunda cat de cat de la ceaiul fierbinte, poti incerca Olinth HA(il recomand calduros). Insanatosire grabnica.