| ciresepeetno a întrebat:

Cum sa scap de raceala? De 3 zile tusesc de 3-4 ori pe zi, dar tusesc un interval de 30sec-1 min.Nu imi curge nasul foarte mult. Vreau ceva cat mai natural fara prea multe medicamente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca supa usor fierbinte si bea ceai(de musetel si/sau de menta,eventual cu lamaie si miere),la fel,usor fierbinte,imbraca-te bine,nu sta in curent,ai grija sa fie cald in camera ta si sa fii invelit/a bine. Opteaza pentru bai calde, in locul dusurilor, in aceasta perioada si usuca-te cat mai repede.Nu consuma alimente reci si nu bea lichide reci(doar la temperatura camerei). Daca-ti doresti un medicament pentru a grabi vindecarea, recomand calduros Oscillococcinum.In rest, multa odihna.Insanatosire grabnica.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de unde știi că este răceală și nu o afecțiune a plămânilor?
Mergi la medicul de familie, cel puțin!
Pa, pa.

| SaveTheNature a răspuns:

Ceva natural
Nu te imobiliza la pat.Fa miscare, mqananca bine(astfel te vei fortifica, si prin transpiratie vei scapa de microbi)
Ceaiuri cat de multe(lichidele au rol de detoxifiere(ceaiurile)
Vitamina C!
Din nou-Mananca bine!

| noktambul a răspuns:

Nu ai "raceala". Ai un inceput de bronshita. Ceai de tei sau de frunze de gutui (sau chiar compot de gutui caldutz). Si recomandarea lui "loolfunki" ese foarte eficienta. Daca nu ai miere, freci galbenusul de ou cu o lingura de zahar intr-o ceasca si-l diluezi cu lapte cald. Face minuni. Sanatate maxima iti doresc!

| *Lyttle.me* a răspuns:

Hey!
Fara prea multe medicamente? 0k.
Iti place ceaiul? E nevoie acum. Bea ceaiuri caldute pentru ca face bine la gat.
Inca ceva. Cumpara Strepsils cu lamaie de la farmacie. Nu trebuie sa le inghiti si iti fac bine la gat (nu manca/bea jumate de ora cand iei o bombona de aia).
Supa? Si aia iti face bine.
Fervex? E un fel de ceai care contine paracetamol in el (in praful ala) si te fereste si de o posibila febra. Pliculetele le poti cumpara si la bucata si daca nu ma insel 1plic de fervex costa 2lei. Ia vreo 3 si bea unu in fiecare zi, cu apa calda.
Te asigur ca iti va trecewinking

| ciresepeetno explică:

Am fost la medicul de familie si am doar o raceala.In rest mi-a prescris intr-adevar Oscillococcinum.In rest va multumesc la toti.

| cățelușa56 a răspuns:

Mananca hrean

| Denisse66 a răspuns:

Poti sa scapi :

Intr-o cana pui laptele fierbinte si pui un ou crud (Galbenusul) si pui o LG. de miere si amesteci! E foarte foarte bun! Eu asa scap de raceala succes! Aceste se face de doua ori pe zi timp de 4 zile! Paa