Întrebare recomandată | Ramo137 a întrebat:

Help! sad
Cum pot scapa rapid de raceala? Ma doare in gat, imi curge nasul si tusesc. Pana luni trebuie sa-mi treaca fiindca am traseul si nu vreau sa ratez. Leacuri ceva babesti? Nu medicamente. :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Ramona! pentru a scapa rapid de raceala, iei o aspirină bei un ceai fierbinte, te imbraci bine pui ceva pe cap si te bagi in pat sa transpiri, asta o faci seara, iar pina a doua zi nu m ai ai nimic, stai si tu vreo 2 ore la transpirat sa i ti iasa raceala din corp, ăsta e cel mai bun leac băbesc cum vrei tu. Sanatate multă.

| Ramo137 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Hm.o sa incerc laughing nu am aspirina dar beau multe ceaiuri

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ramo137):

I ti poti lua de la farmacie o folie de aspirină tamponată s au de la bayer si aceea (aspirina) te ajută sa transpiri pentru a grăbii vindecarea, de unde esti? Multă sanatate.

27 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ceai de lamaie cu miere/strepsils intensiv/fereste-te de lichidele reci.
Pentru tuse, bea ceai de ceapa/fa o baie calda si apoi inveleste-te!
Daca raceala este mai puternica, adreseaza-te medicului de familie dupa ce dai traseul!
Mult succes si sanatate happy

| Ramo137 explică (pentru caramela):

Multumesc la fel happy, o sa incerc ceaiul de ceapa big grin.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mînuțele! Multumesc pentru fundă, cum te simti?

| Ramo137 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Chiar n.ai pentru ce!
Paii... Nu mi.a trecut, am facut si febra laughing eh acum ce o fi o fi. Nu o sa lipsesc de la traseu :3.

| RAY a răspuns:

Raceala e un virus, nu exista nimic care sa distruga un virus absolut nimic decat sistemul au imunitar atat, antobioticele distrug flora antibacteriana, ele nu distrug virusi, tot ce poti sa faci e mult somn

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai o viroză respiratorie ( banala răceală )...

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medicul de familie!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai cald ( nu fierbinte ), etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Dacă nu ai probleme cu tusea/gâtul, se poate bea ceai de natural din orice plante.

Totuşi, sunt unele mai indicate în caz de răceală - vezi detalii la linkul :
http://www.gradinamea.ro/......550_1.html

http://www.ele.ro/sanatate/tratamente-naturiste/5-ceaiuri-antiraceala-4225

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune şi multă sănătate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Fervex happy Bafta la traseu... Stiu cum e.

| Ramo137 explică (pentru DoarBogdan):

Multunesc! big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru Ramo137):

Si nurofen, eu cu astea am scapat in 2 zile sad

| Ramo137 explică (pentru DoarBogdan):

Mda...dar am zis fara pastile daca nu ai vazut laughing mersi oricum! happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Ramo137):

Ah, damn. Scuze... chiar am uitat.
Bagate in patura astaseara big grin la caldura si trece.

| untu a răspuns:

Taie o feliuta de lamaie, pune-o in cana, pune o lingurita de zahar, bate si toarne niste ceai de tei! Sau pune intr-o cana un galbenus de ou si o lingurita de zahar, freaca-le bine si apoi toarne niste lapte fierbinte si sa-l bei cat de cald pe gat!

| alexandru0sorin a răspuns:

Si fara medicamente si fara sa-ti treaca repede cam greu, ramona.

| Ramo137 explică (pentru alexandru0sorin):

Am spus sa-mi treaca repede laughing n.ai citit bine

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Sirop de ridiche neagra cu miere.scobesti ridichea pui mirea si in cate ore face sirop. este foarte bun pentru tuse, mai eficient decat pastilele, crede-ma.are mai multa vitamina c decat lamaia sau portocala, kiwi-ul sau mai stiu eu ce.plus ca miere combinata cu niste tinctura de propolis este un antibiotic natural foarte puternic.acesta din urma avand concentratie de alcool mare, anesteziazaza practic gatul desinfecteaza zona afectata plus ca ajuta sistemul tau imunitar si iti revii imediat.Mai poti incerca si apa cu sare de bucatarie, seara inainte culcare ti picioarele in ea si apoi direct in pat. Dimineata vei fi mult mai bine.Sanatate.

| xkiler007 a răspuns:

Am eu o idee Vin Fert cu piper negru si cu zahar nu asa fie asa placut la gust dar m-a ajutat pe mine dar dupa ce bei trebuie sa te speli la picioare cu apa fiarta sa le oparesti daca ma intelegi succes!

| Narccii a răspuns:

Te doare capu ia paracetamol, te doare in gat ia paracetamol. laughing))

| Sideckik1 a răspuns:

Prostii. Asculta dai cu usturoi. pe bune eu din vara pana acum nu am racit drloc. Si nu am mancat usturoi zilnic ci doar ocazional. Convingete

| Ramo137 explică (pentru Sideckik1):

Stiu ca e bun ^^ mersi

| IngRid233 a răspuns:

Ar trebui sa bei ceai de usturoi. Suna scarbos dar mi-a trcut in veo 4 zile! Sa te faci bine cat mai curand happy

| Sakura255 a răspuns:

Înghite dimineață usturoi