| DanielDanut99 a întrebat:

Salut, sa trec direct la subiect: O colega m-a intepat cu pixul, era unul ascutit si cu gel, acum in acel loc am ca un "tatuaj" albastru si nu stiu ce sa fac, cum as putea sa refac acea "bucatica" de piele -este mica suprafata afectata foarte mica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Nu prea ai ce să faci însă stai liniştit, nu există motiv de îngrijorare.
Dezinfectează locul cu "tatuaj" şi pune un plasture.
Cred că într-o săptămână nu vei mai avea niciun semn.
Pa-pa.

4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Pasta de la pix o sa iasa din piele in cateva zile, fiindca e oarecum la suprafata, nu intr-un strat mai adanc al pielii.

| DanielDanut99 explică (pentru thegatekeeper):

Salut,multumesc ca mi-ai raspuns...dar a intrat sa zicem 2mm in piele..este pe dinauntru nu este pielea de la suprafata, cea de la suprafata am curatat-o dar inca mi-a ramas o gaurica mica colorata albasatru

| thegatekeeper a răspuns (pentru DanielDanut99):

Nu ai pentru ce. La asta m-am referit si eu. Chiar daca pasta este sub piele, ar trebui sa iasa in vreo 3-4 zile, maxim o saptamana. Nu este ca in cazul tatuajelor, sa zicem, fiindca nu se afla intr-un strat mai adanc al pielii. Nu ai de ce sa te nelinistesti. Mi s-a intamplat si mie de cateva ori si s-a dus, cu timpul.

| Maxim96 a răspuns:

Dezinfecteaza si stai fara grija ca in cel mult 10 zile va trece si nu vei avea nici un semn.