| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Stiti cumva vreun remediu impotriva fumatului?
Vreau sa ma las de fumat si nu reusesc.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
39 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pur și simplu nu mai fumezi, umpleți timpul cu activități care să te solicite.
Este greu dar nu și imposibil.
Hai că poți.
Pa, pa.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Legiuitoarea):

Bun sfat, dar tu esti fumatoare sau ai trecut prin asa ceva vreodata? este foarte greu crede-ma!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Bună.
Învață să controlezi situația și corpul!
Te stăpânesc țigările pe tine sau tu ești șefa?
Crede-mă că vei reuși dacă te împrietenești cu ambiția, de ea ai mare nevoie acum.
Pa, pa.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Legiuitoarea):

Aici ai mare dreptate. Se pare ca la mine problema este ambitia pe care nu o am. Pentru ca atunci cand vreau sa ma las si la primul puseu nervos care il am pentru ca sunt nervoasa ce-i drept, imi aprind imediat tigara. In cateva secunde sunt alt om.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Bună din nou.
Nu te mai lăsa așa ușor victimă în fața țigărilor, că ești nervoasă nu este un motiv de "scuză" să aprinzi o țigară.
Un alt om vei fi numai atunci când nu ai să mai fumezi, privește țigara ca pe un inamic care trebuie să-l distrugi!
Succes.
Pa, pa.

| michelia a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Nu e numai asta, e o dependenta fizica. Noi nefumatorii putem judeca foarte usor reactiile astea si sa le catalogam. Daca fumezi de atita timp nu ai cum sa te lasi foarte usor, pentru ca organismul isi cere drepturile. In lipsa unei motivatii negative ( frica de obicei poate avea efect, dar mai bine nu...), trebuie sa gasesti o varianta pe care sa o suporte corpul tau.

| mona a răspuns:

Daca ai rabdare si ambitie te poti lasa, greu dar poti

| tenshi261 a răspuns:

Inlocuieste-le cu tigarile electronice fara nicotina

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Reflexoterapie

| PangeeaRogvaiv explică (pentru CristiDinBucuresti):

Si ajuta? Fumez de vreo 15 ani, 1 pachet/zi in prezent.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Reflexoterapia ajută in 90%din cazuri, dacă e făcută bine, dar nu dintr o dată, dvs intrebati si medicul de familie.Iar pentru a renunta la fumat este nevoie de multă voință, ca si in curele de slăbire. Mult succes si sănătate.

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Cu vointa multa.Incearca sa schimbi tigarile cu altceva guma, ceva fruct sau alt ceva sau macar sa folosesti o tigara electronica pentru ca nu e chiar asa de nesanatoasa ca tigara normala.Bafta

| AtateaConditii a răspuns:

CUmpara tigara electronica, nu dauneaza si are acellasi gust ca tigara adevarata( asa am auzit eu cel putin).

| PangeeaRogvaiv explică (pentru AtateaConditii):

Stiu, am incercat-o. Am dat si 160 de lei pe ea, am folosit-o vreo 3 luni si mi s-a ars rezistenta cand am bagat-o la incarcat. Si tot degeaba ca de fumat tot nu m-am lasat. Apoi tuseam foarte tare din cauza ei pentru ca avea o concentratie mai mica de nicotin afata de tigarile care le fumau eu si nivelul cu care eram eram eu obisnuita. Asa ca m-am lasat pagubasa.
Am mai incercat acum 2 ani cu Nicorette plasturi, am dat atunci 65 de lei pe o cutie de 7 plasturi, dar nu au avut niciun efect pentru ca in timp ce aveam plasturele pe mana fumam si tigari. Nu aveam o pofta incredibila de tigara, dar daca mi se oferea nu refuzam. Cred ca sunt eu prea ahtiata dupa tigari, nu stiu ce sa zic?

| AtateaConditii a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Poi daca nu fumezi, ce ti se intampla? Te simti rau sau cum? Eu nu am fumat niciodata si chiar nu inteleg de ce nu va puteti lasa unii de tigari. Ce iti place asa mult sa tragi aerul in piept?

| PangeeaRogvaiv explică (pentru AtateaConditii):

Pai daca nu fumezi, in primul rand esti foarte nervos din cauza nivelului scazut de nicotina din sange. Tigara este un drog, mai putin puternic decat celelalte. Daca nu fumezi ai dureri de cap, tot din cauza nicotinei si gudronului. Sunt multe stari care le ai daca nu fumezi. Sfatul meu este sa nu te apuci niciodata de fumat, pentru ca este posibil sa nu te mai poti lasa. Din ce fumezi mai multe tigari, cu atat organismul iti cere mai mult si iti va fi foarte greu sa te lasi.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu te poate scapa de orice viciu.
Am auzit multe marturii in care Dumnezeu a scapat de vicii.
Si eu sunt un caz, am avut un viciu (nu spun care) si acum sunt in regula.
M-a eliberat Dumnezeu.

| michelia a răspuns:

Una din prietenele mele a incercat vreo 7 ani sa se lase de fumat, prin n metode.
A reusit cu plasturi, sub supraveghere medicala ( sevrajul e destul de mare si trebuie controlat).
Cred ca are deja 3 ani de cind nu mai fumeaza, si nici nu tinjeste dupa asta.
Repet, sub supraveghere medicala; nu lua plasturii la intimplare.
succes!

| PangeeaRogvaiv explică (pentru michelia):

Asta a fost la mine ca eu nu am fost cu ei la medic, ci mi-am aplicat singura. Efectul 0 aproape ca de fumat fumam si atunci cu ei pe mana si fumez si acum, tot nu am reusit sa ma las.

| michelia a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Asa a facut si ea ( intre cele n variante esuate). A reluat insa tratamentul cind a gasit un cabinet al unui medic homeopat care avusese rezultate si cu altii in ce priveste fumatul ( cu plasturi, nu cu cu remedii homeopatice).
Mai incearca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice drog cu risc ridicat va face minuni. In scurt timp fumatul va fi ultimata ta grija, fiind inlocuit de sevraj si preocuparea de a vinde lucruri de prin casa.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Te lasi si gata.
Eu n-am incercat,
inca nu m-a prins
gandul sa ma las
insa cei ce s-au
lasat asta spun.

| Hieer a răspuns:

Inloc sa fumezi. mananca bomboanelaughing

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Hieer):

Si cate bomboane ar trebui sa mananc ca ma las de fumat? Imi este nu dau in diabet de la atatea bomboane si pe deasupra sa mai si fumez. Asta da, ar fi o treaba...

| Hieer a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Deci, cand iti vine sa fumezi.Ia niste bomboane mentolate. poate de la alea nu dai in diabetlaughing...si de la un timp... poate nu o sa iti m-ai vina sa fumezi. Si asa te vei lasa de fumat big grin

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Hieer):

Tu banuiesc ca nu fumezi nu? daca nu foarte bine faci, excelenta treaba, nici sa nu te tenteze asa ceva.

| Hieer a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Nu nu fumez.dar parca stiu ca este si o tigara electronica..nici nu stiu cum se numeste...laughing...cica te ajuta sa te lasi de fumat.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Hieer):

Reclama! Nu-i adevarat ce zice, e o mare tampenie.

| Hieer a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Ti-am zis...eu nu stiu ca nu am incercatlaughing)... poate cu bomboanele va merge. Vezi ca ramai datoare daca da ''roade''laughing

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Hieer):

Sigur, fac cinste!

| Hieer a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Hai bini sa te vadlaughing

| edit28 a răspuns:

Inlocuieste pachetu' de tigari cu unul de guma de mestechat. Cand ti se face pofta de o tigara, baga o guma.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru edit28):

Iti dai seama ca imi este foarte greu sa ma las dupa 15 ani de fumat si 1 pachet de tigari pe zi...

| edit28 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Asa spunea si mama pana cand a dat nas in nas cu spitalul. Daca vrei, poti.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,ma bucur ca ai ambitia de a te lasa, eu te sfatuiesc sa-ti cumperi bomboane, de cate ori ii vine sa iei o tigare, ia o bomboana

| IepureleCuLopată a răspuns:

Ambiția și voința te ajută cel mai mult. Ar fi bine să ceri sfatul unui doctor!

| denismerty a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu mai cumperi tigari.Asta e cel
mai bun remediu!

| PangeeaRogvaiv explică (pentru denismerty):

Aoleo, pai daca nu cumpar am niste nervi inexplicabili de nici dracu nu se mai intelege cu mine. Greu, foarte greu sa scap de asemenea viciu.

| Siidney a răspuns:

Buna,doar multa bunavointa-de tine depinde-vorbesc din experienta.