| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut.
Stiu ca am mai pus întrebări despre anxietate.
Cred că sufăr de anxietate de la un timp, unde merg am in gând că oamenii ma vor evalua negativ. Cred ca sufăr și de fobie sociala dacă stau mai mult timp de vorba cu cineva ma apuca transpirațiile si simptomele specificate fobiei, le stiti voi. Am fost crescut fără părinți de mic și acum am 21 de ani, părinții s-au despărțit de când aveam 3 ani și am rămas la bunici, acum parcă vad viata altfel, la liceu unde am fost eram luat in râs, se făcea mișto și cred ca de la asta am ajuns sa am fobia asta socială. Câteodată nici nu mai ies pe afara de frică să nu fiu luat în râs, chiar dacă nu e nimic real, astea sunt doar în capul meu, dar eu tot am o fobie de asta. Cum pot scapa de asta? Eu cred ca am ajuns sa am asa gânduri ori din cauza părinților sau din cauza bullingului. Cum pot scapa de gândurile astea anxioase?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti barbat, nu uita asta! Si eu am avut probleme multe in viata si inca am. Poate ai sa razi de mine, dar eu incerc sa ma rog la Isus cat pot eu de mult, simt ca El este singurul care ma poate scapa din necaz. Eu nu am anxietate, nu sunt nici depresiv. Poate sunt intovertit, dar sunt asa pentru ca sunt doar cativa oameni pe care ii pot considera prietenii mei. Am trecut prin multe in viata, de cate ori m-a lovit viața, de atata ori m-am ridicat. Eu singur, fara sa ma ajute nimeni. Apuca-te de sport, baga flotari si genoflexiuni, munceste, mananca sanatos! Ai 21 de ani si toata viata inainte. Ca barbat nu ai voie sa iti arați emotiile, nu ai voie sa plangi. Da, este al naibi de greu, dar trebuie sa suferi si sa lupti. Dumnezeu sa te binecuvanteze.

| CorleoneGyovanny explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu sa te ajute și pe tine sa scapi din necazurile care le ai❤❤

| anonim_4396 a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Domnul ne iubeste pe toti. Noi tebuie doar sa il urmam. Daca viata m-a invatat ceva este ca nu trebuie sa ai incredere in nimeni. Vrei sa plangi?! Fa-o singur in casa ai asigura-te ca nu te vede nimeni. Ai probleme, nu le spune nimanui, pentru ca 1 nimanui nu ii pasa de tine si 2 acei "prieteni" s-ar putea folosii de problemele tale in potriva ta. Tot timpul zambeste nonsalant, si spune ca esti foarte bine daca cineva te intreaba cum te simti. Cea mai adevarata vorba pe care o stiu : dragostea neconditionata, este doar pentru copii, femei si animale de companie. Barbatul intodeauna trebuie sa ofere ceva ca sa fie apreciat si respectat. Daca chiar vrei te poti schimba. Capul sus, fuuuk the world!

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ai fost diagnosticat?

| CorleoneGyovanny explică (pentru Frank51):

Nu,dar asta cred eu

| Frank51 a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Atunci trebuie să mergi la un specialist să primești un diagnostic și un plan de tratament, dacă nu e anxietate cronică sigur te vei simți mai bine.