| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut.
Stresul îndelungat cauzează boli psihice?
Mă refer la certuri în familie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e da, deci cauta sa mergi la psiholog.

| gabicoo a răspuns:

Da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresie și anxietate. Însă dacă ești puternic treci peste toate problemele. Fără medici și pastile. Pastilele nu ajuta la nimic. Iar dacă vrei totuși o viață sănătoasă, exclude din viata ta persoanele toxice. Chiar dacă sunt din familie. Nu accepta în preajma ta persoane care îți fac rău și se joaca cu psihicul tău.

| CorleoneGyovanny explică (pentru anonim_4396):

Si Dacă le exclud imi pot reveni psihic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Da,daca îți găsești activități de făcut, un sport ceva și persoane care sa te binedispună. Dacă stai închis în casa și doar plângi, nu ajuți cu nimic. Ci agravezi. Se poate ajunge și la sinucidere. Doar persoanele puternice rezistă. Sunt trecut și eu prin chestii de gen, oaia neagră prin familie, dat deoparte de bunici în favoarea altor frați mai mari, am fost jignit, înjosit. Când zic ca trebuie exclus personale negative din viata ma refer ca :

La bunicii din partea lui mama nu am mai trecut de la vârsta de 15 ani ( am 32 acum). Bunicul a murit în 2018, nu am fost nici la înmormântare.

Cu tata nu am avut o legătură prea strălucită. A murit când aveam eu 12 ani și nici măcar nu știu unde este înmormântat.

La bunica din partea lui tata cred ca aveam 8 ani când am intrat ultima data în casa ei. A murit și ea, însă pentru ea nu am existat.

Cu frații nu păstrez legătura de peste 10 ani.

Cu celelalte rude nici atât.

Doar cu maica-mea mai păstrez legătura, asta dupa ce le-am interzis celolarte rude sa se apropie de mama. Doar rău ii făceau, cum mi-au făcut și mie. Nu vreau sa dau detalii, însă s-a întâmplat ceva dacă s-a ajuns la asta. Și decât sa stau în preajma lor doar pentru a ma lauda ca am familie, atunci mai bine ma lipsesc de ei.

| CorleoneGyovanny explică (pentru anonim_4396):

Și acum cu cine locuiești?

| adryang78 a răspuns:

Orice tip de stres cauzează.
Referitor strict la întrebarea ta - certurile în familie - depinde de ce fel de persoană ești. Aici diferența o face caracterul fiecăruia și felul în care reacționează la factorii de stres. Dacă ești genul echilibrat, greu de impresionat și de doborât, suporți altfel situația.
Totuși, cel mai bine ar fi să îndepărtezi factorii de stres, sau să te îndepărtezi tu de ei.