| StrongHeart a întrebat:

Eu cred ca depresia este problema numarul 1 in lume in momentul de fata.
Nu cancerul,nu virusul chinezilor si nici schimbarea climei.
Voi care credeti ca e problema cea mai mare a oamenilor in prezent?
Consider ca lipsa comunicarii sau interpretarea gresita a cuvintelor cauzeaza mai multe boli psihice decat cauzeaza virusii si bacteriile reale.
Cred ca stresul este un factor important in toate bolile,evident ca medicina are si ea un rol,nu poti sa traiesti ca un bolnav si sa fii sanatos, dar cred ca problemele adevarate sunt de natura psihica si sunt mai greu de depasit decat ceva tangibil precum o boala.
Pareri?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Voi care credeti ca e problema cea mai mare a oamenilor in prezent?

vorbim de 7, 6 miliarde de indivizi diferiti,fiecare are probleme diferite,avem probleme cu bani,ca ducem lipsa de ei mai mereu,ducem lipsa de sanatate,stresul ne imbolnaveste cu tot felul de boli plus alimentatia bogata in carbo,grasimi rele,avem probleme cu iubirea,socializarea,nu stim in cine sa mai credem,ne simtim tradati de multe ori,dezamagiti de alti,suntem bombardati cu tot felul de oferte,promoti,reclame, urmam turma, plus frustrari, narcism, complexe, avem multe probleme unele mici altele mari

| StrongHeart explică (pentru RAY):

Exact,suntem bombardati din toate partile, ajungem sa credem ca lumea reala nici nu exista si ca e o conspiratie impotriva tuturor, cand de fapt totul in jur e un haos si trebuie sa ne adaptam pentru ca nimic nu e corect in viata, tot ce crezi tu sau eu sau el sau ea e o prostie care ne face sa credem ca merita sa existam in continuare sau sa nu

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Suntem niste sclavi hedoisti care cauta fericirea pe moment

| Mosotti a răspuns:

Bolile psihice in primul rand au ca si cauza, genetica defecta pe ramura aia, factorii de mediu doar declanseaza sau agraveaza ceva ce oricum poate aparea odata si odata, si care oricum era in fundal. Mai pot fi declansate si pe fond toxic, de la poluare si E-urile din mancare care ataca organismul si deci pot provoca erori adica boli, tot felul de anomalii, pe langa cancere care pot aparea mai tarziu.

Uneori bolile psihice sunt mult mai greu de dus pentru ca afecteaza totul, pot sa-ti fure viata cu totul, tonusul, dorinta de comunicare, motivatia, bucuria. Daca nu ai un picior sau ai diabet, pot avea viata bine mersi la o adica. Si in afara de depresie si anxietate, nici o boala psihica nu se prea vindeca, trebuie tratament toata viata care are de multe ori multe efecte urate, ingrasare, lipsa libido. Deci zici bine.

Aia cu lipsa comunicarii, in general un om sanatos automat comunica, nu comunica aia cu probleme psihiatrice si psihologice, deci e cam invers.
Am deschis topic despre depresie aici:

https://www.tpu.ro/......a-cum-asa/

Virusul de la chinezi e cucu, nu avem noi treaba, s-a facut prea multa zarva din nimic, 800 de oameni infectati si 17 morti la 1, 2 miliarde cat au ei si la 7 miliarde pe glob, deci hai sa fim seriosi. Si din aia 800, doar parca 3-4 % ar putea muri, tot ei ziceau.

| Celcestietot a răspuns:

Multe sunt, dar eu aleg să scriu doar despre una. Problema cea mai mare a oamenilor din prezent cred că este faptul că au instinct de turmă, că se transforma în niște roboți, în niște clone, exact ca in al doilea episod din Star Wars. În ziua de astăzi mai rar sa vezi originalitate, bunătate, persoane care nu sunt materialiste, persoane cu onoare s-a.m.d. Am evoluat tehnologic, dar moral am scăzut. Frate, este atacul clonelor, dacă ești jedi nu prea mai ai cale de scăpare!

| Nemessys a răspuns:

Eu cred ca lipsa de educatie este cea mai mare problema in prezent.

Daca e sa ne gandim. cam ce cauzeaza asa in mare parte depresia la oameni? Sa zicem ca factorul X, Y, Z, ok si alea cum pot fi,, rezolvate" incat oamenii sa nu mai aiba motive de depresie? Educatia, comunicarea, pus mai mult accent pe dezolvarea omului din punct de vedere spiritual. Noi incercam sa-i facem roboti dar degeaba daca la cel mai mic obstacol cazi rau psihic. Sunt persoane mai sensibile in ceea ce priveste chestia asta. Multi pot spune ca-si bat joc sau rad de persoanele care trec printr-o perioada mai grea din viata sau sunt cu moralul la pamant, ca-si pun singuri diagnosticul de,, depresie". Si cand aud din ce motive, la fel, rad. Lucru care nu mi se pare tocmai ok.

Tu daca ai citi acum pe site ca una de 14 ani e in,, depresie" din cauza ca parasit-o iubitul ei, tu (sau altul) mai mult ca sigur ar rade ca,, astea sunt grijile tale la varsta asta"? Sau,, wow, ce motiv de suparare, vezi-ti de copilarie". Intr-un fel au dreptate, dar intr-un fel nu prea deoarece atunci cand esti copil esti mai putin informat, nu ai taria aia de caracter pe care o au altii mai in varsta si cel mai probabil poti face lucruri care o sa o sa te distruga pe plan mental. Nu ma refer la despartiri, dar poate sa fie ORICE. parinti, prieteni, bullying etc care pot cauza stari de genu. Si de asta zic ca. daca s-ar investi in educatie, nu ar mai exista viitori parinti iresponsabili si nepasatori fata de copii lor, nu ar mai exista copii frustrati care sa-si verse nervii de acasa pe altii mai slabi fata de ei. Bine. exagerez, nu zic ca nu ar mai exista DELOC dar numarul lor ar fi foarte foarte mic. A da. o alta chestie ar fi ca nu s-ar mai promova asa mult non-valorile si s-ar aprecia mai mult oamenii simpli si buni, incat persoanele mai ok nu ar cadea in depresie din cauza singuratatii. Si exemplele pot continua. Am prea multe idei si scuze daca nu le-am pus intr-o oridine buna, dar sper sa intelegi laughing.

| StrongHeart explică (pentru Nemessys):

Stii care-i faza, fix asta gandesc eu cand vad pe cineva pe site de 14 ani ca e in depresie ca nu-l baga iubitul/iubita in seama.Si nu numai,si pe Youtube,faceook,pe net oriunde si in viata reala,a inceput sa ma irite orice lucru,orice persoana,parca mi s-a luat sa ascult problemele altora si nimeni sa nu le asculte pe ale mele,eu insumi detest cine sunt si ca am ajuns sa ma plang si sa vorbesc de depresie in loc sa schimb ceva,poate sa schimb viata cuiva,in schimb ma gandesc toata ziua la psihicu uman,la cat de fragili suntem,la diferentele dintre oameni care ne fac sa ne uram unii pe altii,ma gandesc mereu la sistemul in care traim,la cat de nedrept e,apoi ma gandesc la mine si imi dau seama ca sunt parte din problema,mai e si chestia ca din cauza substantelor am ajuns la niste concluzii pe care nu le pot schimba,am ajuns sa cred cu tarie ca traim o viata scurta,nesemnificativa si ca traim in mai multe realitati,asta e doar una dintre ele si e ciudata rau,pe de alta parte imi dau seama cat de puternica e mintea umana si cate putem sa realizam,dar e foarte greu cand toti par atat de departe de tine,toti par atat de concentrati pe lucruri de care nu-mi pasa,toti par atat de superficiali,poate e si chestia ca odata ce te distantezi de lume ajungi nu mai vezi oamenii in intregimea si profunzimea lor,vezi doar ce arata ei,in interior sunt mult mai buni si inteligenti si iertatori dar sunt prea prinsi in Matrix si regulile acestui Matrix incat ajung chiar sa se ucida intre ei, chiar daca toti suntem un intreg si daca te ucid pe tine, de fapt ucid o reflexie a ceea ce sunt. Poate sunt nebun, sau poate ceilalti sunt nebuni, dar pana nu incepem sa ne acceptam diferentele si sa le toleram, suferinta va continua si va aduce multe probleme pentru noi toti.

| Furnicuta000 a răspuns:

Sincer depresia nu e cea mai mare problema (si eu chiar am avut-o, nu ca toti copilasii care cica sunt in depresie ca nu le raspunde iubi pe Insta sau ca nu le ia mami iPhone).
Depresia e intr-adevar ceva nasol dar se poate trai cu ea, se poate trata. Foarte multi oameni traiesc cu depresie. Sa ai o boala precum cancerul este cu totul si cu totul altceva, sa ai dureri griaznice, sa stai numai prin spitale, sa stii ca poti muri in orice clipa si ca nu mai poti face nimic e mai bine decat sa ai depresie?

| StrongHeart explică (pentru Furnicuta000):

Nu,asta e clar ca nu se compara si stiu cat de rau este,vazand apropiati care au suferit de boala asta,dar pe de alta parte daca esti in situatia aia si se mai instaleaza si depresia,supararea,gandul ca nu o sa te vindeci niciodata,devine si mai rea situatia... evident ca e greu sa-i spui unui bolnav de cancer sau alta boala grea ca nu are de ce sa se ingrojereze si sa zambeasca cand el/ea a primit niste analize suparatoare si are dureri,dar cred ca e important sa pastrezi o atitudine pozitiva chiar si in situatii suparatoare ca cea descrisa de tine si eu cred ca stresul zilnic e un factor in dezvoltarea bolilor,deci cumva daca nu esti in depresie, esti mai sanatos din punct de vedere fizic, asa cred eu, cred ca majoritatea problemelor noastre, chiar si cele medicale pleaca de la stres.
As mai adauga..conteaza mult si alimentatia si sa faci miscare. Daca mancam mancaruri slabe si pline de chimicale, nu facem miscare suficienta si pe langa asta mai intram si in depresie, e o reteta perfecta catre imbolnavire.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Conform Organizației Mondiale a Sănătății depresia este cea mai răspândită boala din lume. Boala depresiva tinde sa devina pandemica. In 2009, 30℅ din populația tarilor dezvoltate sufereau de o forma a acestei afecțiuni. Un scriitor înțelept descria depresia in felul următor:"Depresia este un dezechilibru psihic, felul misterios si dureros in care boala avansează fiind aproape imposibil de descris. In felul acesta, rămâne de neînțeles pentru cei care n-au experimentat-o in toată amploarea ei".

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ar fi depresia o problema? E o stare naturala care orice om poate să treacă, după părerea mea ar trebui sa încetezi s-o etichetezi așa.

― Marcus Aurelius, Meditations
"Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth."

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate fi o problema deoarece daca se agraveaza si nu este tratata la timp, se poate ajunge la lucruri mult mai grave precum sinucidere. Sau un fel de selfdestruction mode.

| StrongHeart explică (pentru Nemessys):

Exact,este o problema destul de complexa problema depresiei, de multe ori neglijata, de aia avem oameni care studiaza domeniul asta pentru ca noi sa intelegem cate ceva, nu e chiar asa simplu.