| DariusAndrei43 a întrebat:

Sunt baiat, am 14 ani si sunt gras(1.66 cm si 78kg)si vreau sa slabesc.
Pana anul trecut in vara nu am avut probleme cu greutatea, insa in vacanta ma ingrasasem 6kg. Apoi am inceput scoala si am tot luat in greutate, pana in momentul de fata.
Mentionez ca si parintii au probleme cu greutatea( sunt obezi).
Ce as putea face sa slabesc ( dieta si ce exercitii)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DenisaDeni11 a răspuns:

In primul rand pentru toata familia trebuie schimbat regimul alimentar. Ar trebui sa va hotarati ca impreuna sa faceti o schimbare, ceea ce ar fi minunat. Altfel tie singur, iti va fi foarte greu.
Daca incepeti sa aveti o alimentatie sanatoasa, si sa faceti miscare, totul se va schimba in bine. Si tu, in primul rand nu mai consuma sucuri, dulciuri, cipsuri si mai ales fast food. Crede-ma, vei vedea foarte repede o schimbare.
Esti tanar si ai toata posibilitatile sa slabesti si sa arati cum vrei tu. Fa muuuult sport, dezvolta musculatura si mananca sanatos. Si incearca sa ii tragi si pe parintii tai dupa tine. Impreuna va fi mult mai usor.
Succes.

| Papagalul11 a răspuns:

Îți trebuie: Ambiție daca ai asta vei face orice iti propui!