| Sportacus a întrebat:

Salut sunt baiat cu varsta de 16 ani.Am 1.70 si sunt curios cam ce inaltime pot atinge la 18 ani.Nu vreau raspunsuri gen baschet, inot ci daca se poate o simpla opinia la inaltimea pe care o pot atinge la final.Mama 1.60, tata 1.70, fratele meu 1.80.Multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| dracu14 a răspuns:

Pai baietii se dezvolta pana in 17 an, la 16 ani ai 98%din inaltimea de la maturitate deci la 18 ani vei avea aproximativ 1.75-1.77

| cristy3991 a răspuns:

Daca fumezi 1.72-1.73, iar daca nu fumezi 1.75-1.76

| dracu14 a răspuns (pentru cristy3991):

O prostie, fumatul afecteaza plamanii nu si cresterea...

| cristy3991 a răspuns (pentru dracu14):

Asta crezi tu.

| dracu14 a răspuns (pentru cristy3991):

Am un vecin care fumeaza de la 11 ani si acum are 17 ani si in jur de 1, 90 inaltime

| cristy3991 a răspuns (pentru dracu14):

Fumatul încetineşte procesul de dezvoltare al organismului (printre care şi creşterea) şi duce la îmbătrânirea lui prematură.

Nicotina provoacă dependenţă iar monoxidul de carbon îmbâcseşte sângele şi îţi sufocă celulele, oxigenul ajungând foarte greu la muşchii scheletici. Unii fumători înrăiţi au dureri de tendoane datorită slabei oxigenări ale acestora.

Arsenicul îţi provoacă cancerul de piele şi cel pulmonar.

Benzenul din ţigări poate duce la leucemie.

Cică într-o singură ţigară ar fi undeva pe la 4000 de substanţe printre care unele uşor radioactive.

| dracu14 a răspuns (pentru cristy3991):

Sunt straight edge,nu fumez,nu consum alcool, nu consum droguri insa fumatul nu incetineste cresterea, cunosc multe persoane care fumeaza de la varste fragede si sunt inalti, de la 1, 80 in sus.

| andrei182 a răspuns:

Mai mult de 1.85 nu o sa cresti, nici cand ajungi la "batranete". deci pana la 1, 85, ca mine.asa fusei si eu.

| Sportacus explică:

Fumez de 2-3 ani si nu stiu ce sa zic in legatura cu faptul ca fumatul reduce cresterea in inaltime. Cert este ca am prieteni care fumeaza din aceeasi perioada sau chiar 4-5 ani si pot spune ca au crescut foarte mult chiar si 1.80+ deci nu stiu daca fumatul poate avea vreun efect asupra cresterii...