| CMPunk5 a întrebat:

Salut, sunt baiat si nu de mult timp am facut 15 ani, trec pe clasa a X-a si am 1, 54 cm inaltime, ce sa fac sa ma dezvolt mai repede in inaltime? Dau funda, multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna!
Pentru a creste in inaltime trebuie sa ai in vedere o alimentatie sanatoasa, mult sport si sa te multumesti cu propriul corp pentru ca te vei inalta atat cat iti permit genele tale. Daca in familia ta in general lumea e scunda, nu vei fi tu un amazonian, fara suparare, sunt realista. Daca esti ambitios poti depasi media familiei cu cativa centimetri, dar nu visa!
Mananca mult dar sanatos. Aici vorbesc de proteine din carne dar imbinate cu salata. Intre mese consuma alune, avocado, spanac, lapte, banane, fructe in general.
Fa 6 zile pe saptamana cate 100 de abdomene, 200 de genoflexiuni. Daca ai posibilitatea sa faci baschet sau inot e perfect. Merge si tenis, alergat, fotbal, handbal, volei...ce poti, sport sa fie!
Evita alcoolul si tutunul ca nu ajuta.
Ce sa iti mai spun, mult succes! Si nu uita... oamenii (fetele daca asta era motivul dorintei de a te inalta) apreciaza persoanele oneste, inteligente, amuzante- asta inseamna mai mult decat 2m inaltime. Crede-ma!

3 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Nu te lua dupa stiinta si toate teoriile despre gene. daca ar fi dupa gene de ce din parinti cu o medie a inaltimii de 1.70 cm cresc copii de 1.80 -1.90 cm in inaltime?
ca sa cresti ai nevoie de mult sport. foarte indicat sportul de echipa unde sa ai si un antrenor sa te motiveze si sa te impinga de la spate volei, handbal. la fel innotul este foarte bun daca esti foarte motivat dar la fel, ai nevoie de antrenor. singur vei renunta.
si daca ar fi sa neluam si dupa gene sunt la ora actuala multi cercetatori care sustin ca de fapt genele se conformeaza si dupa necesitatile organismului si nu influenteaza la modul dictatorial vorbind dezvoltarea organismului. deci daca organismul tau sesizeaza un efort sustinut pentru a creste in inaltime se va conforma cerintelor. ce te poate ajuta foarte mult este o vointa venita din exterior care sa te sustina, mai exact un antrenor. cum spuneam fara antrenor sansele sunt mult mai mici.
in plus trebuie sa stii ca pana pe la 23-25 vei creste in inaltime. o demonstreaza faptul ca studentii care terminau inainte facultatea si trebuia sa faca armata obligatoriu dupa stagiul militar mai cresteau inca vreo 2-3 cm in inaltime.
nu uita cel mai bun om de stiinta poti fi tu daca studiezi.
bafta

| j1NNNx a răspuns:

Tu nu cunosti oameni pitici? Fiecare e cum ii e felu. Daca tu esti pitic din rasa ai vrea sa faci 2metri peste noapte?
Alearga mult, poate merge.

| ExTreMo a răspuns:

Nu stiu