| craiovaoltenia1234 a întrebat:

acum o saptamana am cazut la fotbal si m-i s-a rupt tendonul de la degetul inelar,adica varful degetului statea cazut, era stramb. doctorul plastician m-a operat si in buricul degetului mi-a bagat o tija metalica care in tine degetul drept(ca un fel de cui), si mi-a pus de la inchieetura palmei pana la deget o tija din ghips care imi tine degetul drept.a spus ca mi-a pus ata in jurul osului pentru a lipi tendonul de os deoarece tendonul a fost smuls de pe os. intrebarea mea este dupa ce se va vindeca cum imi scoate ata care lipeste tendonul de os(ata se va topi sau cum)si cum ii scoate tija metalica din deget(ma va opera din nou la deget)? ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| FrozEenSoul a răspuns:

Banuiesc ca a folosit ata care se topeste/dizolva sau o sa iti scoata ata cand o sa iti scoata si tija metalica... Mult succes! Ai grija ce faci data viitoare happy