| craiovaoltenia1234 a întrebat:

Sault TPU! acum 4 saptamani mi-am rupt tendonul de la degetul inelar la fotbal, iar doctorul plastician m-a operat. in buricul degetului mi-a bagat o tija metalica care imi tine degetul drept. Miercuri fac 28 de zile de la operatie,iar doctorul mi-a spus ca o sa imi scoata tija metalica. intrebarea mea este cum va scoate respectiva tija,ma va opera din nou, imi va face anestezie sau pur si simplu trage de ea pana iese din deget? P.S. Dupa ce imi va scoate tija din deget, degetul va fi refacut sau mai trebuie sa mai stau cu el in ghips? Am auzit ca un tendon se reface in 3 luni. Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Depinde cum a prins tija. eu am fixator extern si se scoate pe viu...ca nu are suruburi de scos de sub piele.

| craiovaoltenia1234 explică (pentru JohnnyBi):

Si eu am la fel. Si doare cand o scoate pe viu?

| JohnnyBi a răspuns (pentru craiovaoltenia1234):

Nu stiu. Inca am fiarele in mana. Din cate m-am interesat si documentat despre fixator nu doare. Desurubeaza porcariile astea si ies singure. La tine fiind interna tija trebuie sa iti faca o incizie presupun. Daca nu ti-a facut anestezie la montare nu cred ca doare la scoatere

| craiovaoltenia1234 explică (pentru JohnnyBi):

Pai pe mine m-a operat si mi-a facut anestezie locala(doar la deget), iar tija mi-a bagat-o in deget odata cu operatia, nu a bagat-o separat. tija e a bagat-o in deget, adica a bagat-o prin buricul degetului si iese prin varf dar in buricul degetului am un plastic rotund si ma gandesc ca trage de plasticul ala ca sa o scoata. tu ce parere ai?

| JohnnyBi a răspuns (pentru craiovaoltenia1234):

Parerea mea? nu iti face griji. daca vezi veideo cum se scoate un fixator ti se intoarce stomacul pe dos...aia e. nu te mai gandi. cand vine clipa cresti o pereche de testicule, iei inima in dinti si astepti. stai stresat degeaba

| craiovaoltenia1234 explică (pentru JohnnyBi):

Gata frate,am scapat, nu m-a durut deloc, absolut deloc, nici nu mi-a facut anestezie, mi-a scos toate fiarele alea din deget pe viu si nu am simtit nimic(doar putin cand a tras de ele). Bafta multa pentru tine!

| JohnnyBi a răspuns (pentru craiovaoltenia1234):

Si ieri udai patul de frica...hehehe