| MayongoStamly20 a întrebat:

Ajută ti ma ca nu stiu ce sa fac.
Ma culc prea târziu.
Am 12 ani si acum 2 zile m-am culcat la 9 dimineata, acum e 5 dimineata si nu dorm.
Ma ajutati?
Cum sa adorm mai repede?
Imi puteti face si o rutina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ma ajutati?
Da.
Cum sa adorm mai repede?
Te pui în pat. Aplici metoda Botswana. Numeri bancnote din Botswana de la 1000 la 1. Astfel. 1000 ***. 999 ***, până la 1.
Imi puteti face si o rutina?
Citește programul zilnic de la legiunea străină franceză și aplică-l. O să dormi ca un nou născut după ce a supt prima oară de la mă-sa.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa inchizi telefonul, televizorul, computerul si tot ce ai tu elecronic, seara la ora 8 iar la ora 9 sa fii in pat so sa dormi.
Toata aparatura electronica pe care o folosesti iti tine cereirul activ si de aceea nu dormi.
Nedormitul pe o perioada lunga de timp, duce al boli grave de sanatate!
Rutina este:
- la 8 seara se inchide totul
- se face un dus sau o baie la cada
- la ora 9 - 9. 30pm - se merge in pat la culcare -
Nu te misti din pat, pana nu adormi!

| Digikey a răspuns:

Trebuie ca parintii sa-ti dea mai intai doua palme ca sa te stabilizeze emotional. Apoi la 22:00 te bagi in pat si stingi lumina. la 7:00 te dai jos din pat indiferent daca iti este somn sau nu.

| DarthNiger a răspuns:

Ti-ai dat peste cap ceasul biologic, incearca sa te culci devreme seara, la 10, 11 maxim, insa nu incerca sa dormi dupa amiaza o perioada, fiindca o sa iti obisnuiesti organismul in felul asta iar noaptea nu o sa te mai ia somnul asa repede, bea ceai de sunatoare, uita-te la un film pana adormi etc.

| MariaMonica2009627 a răspuns:

12 ani zici? Păi mai întâi depistează ce nu te lasă să dormi, poate îți e frică de ceva, poate ești odihnit și nu simți nevoia să dormi, poate fi orice altceva...

| Vasile_Marius_1992 a răspuns:

Parte că nu pot sa dorm este mult spusa ...ideea este că creierul va sta treaz atât cat este atras de ceva daca tu te joci ceva pe PC automat creierul va sta atent la ce se întâmplă acolo și nu la faptul este este târziu sau la cat este ceasul. Ai putea incerca sa te pui in loc de 9 dimineață la 6 in pat și să bei multa apa înainte pentru că apa îl ajută să se calmeze plus că dacă nu bei apa atunci când te pui in pat este posibil că creierul sa adoarmă înainte corpului și să tresari dintr-o dată apoi poți să următoare noapte sa te pui in loc de 6 la 4 sau 5 si to așa scazi până pe la 23.00 sau 00.00 eu așa am făcut și este ok la mine