| ImA12YearKid a întrebat:

am 13 ani si 70kg, as vrea sa slabesc macar 6-7kg, cum credeti ca as putea? Cam ce diete ar trebui sa tin sau ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Taie complet hidrații de carbon din alimentație.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca nu vrei sa schimbi foarte multe... incearca pur si simplu sa faci miscare, orice fel de miscare, la orice ora, sa fii mereu activ. Si sa mananci mai mult verde. In timp o sa slabesti, chiar daca nu vezi rezultatele din prima zi.

Si vorbeste cu mama ta despre asta, pana la urma ea ar trebui sa iti furnizeze si sa iti asigure alimentatia necesara.

| zilog a răspuns:

Ti-am dat un mesaj provat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma duc in fiecare zi pe jos pana la munca 13 Km dus
13 km intors
si am reusit sa slabesc in doua saptamani
de la 140 Kg
Acum am 120 Kg

Mii baga si salate
mai fac cadou din mancarea ta si la alti copii care mananca doar paine cu apa si cu vegeta
eu cand aveam 13 ani mama a luat-o razna a dat faliment cu magazinul tatal meu plecase fu doua femei.
Si mai aveam un frate
si mancam doar jumatate de paine pe zi si niste apa cu praf de vegeta in ea
sau praf de delicat
cate o data mai aveam cate 1 singur ou pe care il imparteam cu fratele meu
si mergeam la scoala invatam si aveam o viata normala
doar ca imi bagam cartoane pe talpa pentru ca mi-se rupsesera pantofii si daca nu as fi bagat cartoane pe talpa chiar mergeam cu degetul mare direct pe ghiață și pe zăpadă!
sau ghiozdanul era o serveta de a bunicului
sau hainele aveam o singura geaca pe care o legam cu o funie ca nu avea nasturi si nici fermoar

Si cand ajungeam acasa mama ma batea de ce am mai venit acasa

Sunt copii dinastia care chiar si in ziua de azi traiesc o asemnea viata

asa ca incerca sa daruiesti mancarea ta si atunci chiar o sa poti sa slabesti petntru ca o sa stii ca mancarea ta a fost data unui asemnea copil

Si acum am 2 facultati una in România una în Elvetia Scoli si cursuri atat in Grecia cât și în Anglia

Si am lucrat pentru institute de cercetare informatica sau chimie
am lucrat pentru fabrici de armament pentru ambasade si pentru consulate si am organizat targuri de tehnologie bancara...
am dat si faliment am stat si pe strazi si ningea peste mine si imi era rusine cand treceau dimineata maturatorii si trebuia sa ma prefac ca nu am stat acolo
Apoi am citit Biblia si m-am rugat si Dumneaeu mi-a oferit o vila incare sa locuesc pe Maresal Averescu si m-a facut director tehnic si cootdonator activitati service pentru un mare lant de magazine IT
unde aveam cel putin 100 de oameni in stricta supraveghere si coordonare pe care ii invatam sa repare placi de baza routere hdd-uri... echipamente it care veneau la service
apoi am Lucrat pentru o firma din America unde reparam lucruri ce cosau extraordinar de mult in cat trebuia sa ma sinucid daca cumva as fi stricat vre-unul.

Asta doream sa iti spun să ajuti NU OAMENI CERSATORI
CI COPII CARE SUNT IN CLASA TA fa-le un sandwich si dale fara sa stie de la cine este pune-l in banca lor fara ca ei sa afle de la cine este
fara sa te dai mare ca tu ai dat ca tu ai facut
sa nu stie nimeni din clasa de unde a primit

in general ii gasesti in ultima banca pe cei mai saraci care nu au bani sa faca meditatii de ura unii profesori ii pun sa stea in ultima banca pentru ca nu fac meditatii
uitate pe talpa pantofilor lor iti vei da seama daca au cele mai ieftine haine si vin fara nici un pachetel si niciodata nu isi cumpara nimic si beau apa doar de la robinet si nu vin nici macar cu un mar la ei

| sweetys a răspuns:

Întâi trebuie sa înțelegi conceptul de dieta, care nu este egala cu înfometarea. Deficitul caloric și eliminarea sucurilor și al produselor bogate în zahar este primul pas. O slăbire rapida îți aduce mai multe probleme decât beneficii. Încearcă sa ai un deficit caloric, sa elimini treptat tot ce înseamnă fastfood, prăjeli în ulei, dulciuri, rontanele, și încearcă sa mergi pe jos cât mai mult sau sa alergi. Poți sa mergi la sala și sa îți iei pentru o luna sau mai multe antrenor. La nutriționist nu te sfătuiesc sa mergi, în momentul în care corpul se obișnuiește cu programul dat de nutriționist nu o sa mai slăbești și trebuie schimbat programul, iar dacă nu te mai ții de program o sa te îngrași la loc. În concluzie sport și mâncare cât mai puțin procesata.

| Catalin77945 a răspuns:

Wai deci practic, ca sa slabesti iti trebuie deficit caloric, acest deficit poti sa-l faci mancand ce ai chef dar intr-o anumita cantitate(gen sa nu depasesti caloriile).Ok acum cauta un site unde sa iti calculezi necesarul tau caloric zilnic, acolo o sa vezi cate de calorii ai nev ca sa te mentii. Dupa ce aflii asta, taie 400-500 calorii din cate ai tu acolo gen daca iti arata ca trebuie sa mananci 1600 pe zi sa te mentii, tu automat o sa mananci 1200-1400.Asta inseamna undeva la un 0, 4-05/kg pe saptamana e destul de ok asta de regula o tii pana iti atingi obiectivul sau pana cand stagnezi.

| Molusca a răspuns:

Ești lider obez/obeză fiindcă nu faci sport și mănânci alimente nesănătoase și le mănânci la ore nepotrivite încearcă să nu mai mănânci alimente nesănătoase și la ore neadecvate fa mai mult sport mănâncă mâncare sănătoasă și du-te la un nutriționist sper că te-am ajutat succes in slăbirea propusa

| Șoflau09 a răspuns:

Bună în primul rând ar trebui să te gândești la tine si la sănătatea ta si viitoru tău Cred că cel mai bine e să renunți la dulciuri, sucuri acidulate, chipsuri, fast food, Si sa manânci mai sănătos, si mult sport Casă ți o dieta ar trebui sa mergi sa consulți un nutritionist, și să îți faci niste analize Am eu o prietenă care avea 15 anii si avea peste 80 de kg, si a renunțat la dulciuri sucuri etc si a slăbit foarte mult, Bine acum e căsătorită si are si un copil! Tu trebuie sa te gândesti la tine Esti foarte tânără!