| Alexandru_TimpauMircea_1989 a întrebat:

am 13 ani si peste vara nu am crescut deloc. M-am gandit sa-mi cumpar vitamine, dar nu stiu ce vitamine sa iau, imi puteti spune numele pastilelor si ce vitamine au. Am 1, 45cm si 45kg, e bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MamaNegri a răspuns:

Uite. Am un coleg in clasa care de vreo doi ani a ramas la aceeasi inaltime(aproximativ). Anulasta a crescut brusc. E mai inalt decat noi si din vocea aia pitigaiata a lui a iesit una super groasa. Ceea ce vreau sa zic este ca fiecare se dezvolta altfel. Si trebuie sa astepti. Cazuri din astea se intampla deseori la baieti. Nu e nevoie sa iei vitamine. Si in plus gandeste-te ca unele persoane sunt pur si simplu mai scunde. Ce e rau in asta?

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai doar 13 ani, ai timp sa cresti, nu forta lucrurile, lasa totul sa decurga nmormal. eventual poti face ceva miscare.
Acum depinde si de gena ta. daca parintii sunt scunzi, nu cred ca vrei sa fii de 2m...
O zi bunahappy

| neutrino a răspuns:

Medicul iti va spune exact ce-ti trebuie, nu poti lua asa medicamente, dupa cum spune gura lumii, fie ele chiar numai vitamine.

| rapp2020 a răspuns:

I-ATI calciuwinking

| Coralcoralpestisor123 a răspuns:

Ei bine si eu am aceeasi problema! Am fost la un medic specializat in aceste cazuri si urmeaza sa imi faca un sir de analize pentru a depista problema pentru care nu cresc! Pana atunci mi-a recomandat sa mananc cat mai desc(chiar si putin),sa imi monitorizez cantitatile de mancare si de preferat sa lucrez usor,putin cate putin la spalier sau sa ma inot(nu de performanta), sa ma balacesc intr-un bazin! Problema pentru care nu cresti ar putea fi ca din cauza strasului nervii corpului tau stau incordati si astfel ei nu dau libertate oaselor sa creasca, de aceea imi recomanda sa inot, pentru a imi relaxa nervii! Sper ca te-am ajutat! Nu uita, oricum ar fi ar trebui sa mergi la un medic fiindca media normala este de 157 cm si 49 kg! Sa cresti frumos!