| ygrec25 a întrebat:

Am 13 ani si vreau sa stiu daca e bine sa ma apuc de pe acum de muschi. fac in fiecare zi 3 serii de 18 flotari, si cateva abdomene, dar si genuflexiuni.Si ridic si gantere de 5 kg(exercitii hammer)./////?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Acaikus a răspuns:

Salut! E chiar foarte bine si eu am aproape 14 ani si fac aproape la fel ca tine. as putea spune ca ma cam suprasolicit cateodata eu fac 2 serii de 20 de flotari, 60 de abdomene, 40 de genoflexiuni, cu ganterele fac 50 pe fiecare mana (tot asa de 5-6 kg) si pentru tricepsi mai fac 20 de ridicari deci e foarte bine si cum faci tuwinking incearca sa faci din saptamana in saptamana din ce in ce mai multe. Sper ca te-am ajutat cu ceva funda?big grin

3 răspunsuri:
| apocalipso1994 a răspuns:

Nu cred ca este bine tinand cont de varsta "frageda" pe care o ai, caci din cate stiu eu exercitiile fizice pentru dezvoltarea musculaturii incetinesc cresterea inaltimii corpului, parerea mea este ca trebuie sa consulti un specialist daca doresti cu adevarat sa incepi dezvolatarea musculara de la varsta asta...

| EmanuelThN a răspuns:

Da dar sa nu exagerezi happy

| Brotac a răspuns:

Esti prea mic sa faci asemenea efort... nu o sa ti se mai dezvolte oasele... fai mai putine dupa parerea mea. si daca tiila sanatatea ta