| Anonim89960 a întrebat:

Am 14 ani si fumez.
Ce sa fac? De lasat nu ma pot pentru ca eu fumez
3 pachete pe zi fara sa stie cineva...
Stiu ce pot pati din cauza lor dar nu-mi pasa
Parintii ambii fumeaza sunt obisnuit cu fumul.
Am inceput sa fumez cand am vazut un video pe
YouTube videoclip cu cerculete de fum si am vrut sa fac si eu
Si acum nu stiu ce sa fac. HELP ME dau funda.
Cine nu stie sa nu raspunda aiurea.Un expert va rog Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| angemon500 a răspuns:

Incearca sa mananci de fiecare data cand vrei sa fumezi.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Foarte mult. Daca o tii tot asa nu apuci varsta mea, baiete.Sunt fumator de la 15 ani.Acum am 45. Dar foarte rar am depasit un pachet pe zi.

| Prezidentul a răspuns:

Du-te la dezintoxicare, daca nu reusesti cu vointa. Stiu ca e greu si te trage plamanul si "prietenii", dar poti spune nu.
Nu incerca treptat, cum spun unii. Opreste-te brusc si iti garantez ca dupa 2-3 saptamani nu vei mai fi atras la fel de mult. Bafta.

| Anonim89960 explică (pentru Prezidentul):

Pai cum sa ma duc ca daca stie mama, ma omoara laughing

| Felys a răspuns:

Curios,deci sustii ca fumezi 3 pachete pe zi si totusi ai tai nu stiu,eu ma cam indoiesc,pai ca sa fumezi atat ar insemna sa aprinzi tigare de la tigare, imposibil sa nu te vada cand esti acasa, plus banii cheltuiti, cati bani iti aloca parintii pe zi de ai tu de unde sa fumezi atat de mult si presupun ca nu toata cheltuiala ta consta doar in fumat, cu siguranta mai cheltui si pe diverse...in intrebare sustii ca de fapt nu vrei sa te lasi de fumat,pana la urma care este intrebarea,spui ca nu stii ce sa faci dar nici sa te lasi nu vrei,deci hotaraste-te,vrei sa te lasi sau nu,daca nu vrei da-i bataie mai departe ca si pana acum si mori tanar ca nu ai fi primul sau ultimul,s-au mai vazut cazuri,daca totusi va veni un moment in viata ta cand vei incepe sa pretuiesti viata si sanatatea,inlocuieste viciul respectic cu ceva activitate sportiva eventual,sau de ce nu chiar si o munca pentru varsta ta, sa ajunti pe cineva cu diverse treburi, de pilda sa faci piata pentru vecine in varsta care se deplaseaza greu, sau sa dai o mana de ajutor cuiva la batutu covoare, sau orice altceva in care s iti consumi energia si sa te faca sa lasi viciile care oricum nu aduc nimic bun nimanui indiferent de varsta

| Anonim89960 explică (pentru Felys):

Pai mi-a placut fotbalul foarte mult si m-a vrut la echipa de juniori din oras
Si mama nu a vrut sa ma lase sa joc si am decis sa fumez daca tot nu fac nimic.

| Felys a răspuns (pentru Anonim89960):

Nu da vina pe mama ta, probabil ea si-a dorit sa ai mai mult timp pentru invatat decat sa bati mingea, sa stii ca si invatatura este un sport al mintii iar tutunul dauneaza creierului, ma rog faci cum vrei, dar incepe sa te iubesti pe tine insuti mai mult si pune in balanta ce e bine si ce nu pentru sanatatea ta

| Otto2014 a răspuns:

Mai bine te lasi!
Uite pasi sa te lasi: http://www.eva.ro/......-4130.html

| hhhapciuuu a răspuns:

E foarte usor sa te lasi de fumat. pur si simplu spui ' de azi nu mai fumez!'. normal ca o sa simti nevoia sa faci asta incontinuu o perioada, dar conteaza sa iti spui tu singur daca ai coloana vertebrala ca nu mai ai de gand sa fumezi. de fiecare data cand iti vine s-o faci gandeste-te la cancer pulmonar, moarte, dinti gauriti, ca s-ar putea sa ii faci pe toti cei dragi sa sufere daca tu patesti ceva etc.
e o prostei aberanta sa spui : ' vreau sa ma las, si nu stiu cum '
te lasi si punct. daca au putut alti oameni de pe lumea asta de ce tu nu ai putea?winking