| ANDYYY65333455 a întrebat:

am 14 si jumatate si 57 kg si as vrea sa imi cresc masa musculara, forta bratelor dar si oasele pumnului sa le am tari.Fac flotari de luni bune si se cunoaste diferenta...dar as vrea un program de antrenament ceva...ce si cat sa mananc, am auzit ca fara un program bun nu prea faci nimic e adevarat?

Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ion321123 a răspuns:

Salut! Uite ca sa te ajut, pentr inceput ca sa pui masa musculara trebuie sa mananci carne de porc, piept de pui un pahar de lapte frumos ca sa-ti pice bine.
in prima faza ai dpus grupele de muschi care vrei sa le lucrezi.
Brate (automat cu ele vine si pieptul si mai puntin spatele.)
Daca nu vrei sa mergi la sala, acasa poti incepe :
Flotari simple( 3 serii -10 repetari, 15 rep, 20 rep)
Flotari cu mainile apropiate 3 serii ( repetarile la fel)
Si flotari cu mainile indepartate ( repetarile la fel)
Dupa ce faci asta de doua ori pe zi, dupa o saptamana doua poti sa maresti repetatile (ex: 15, 20, 25 ) ca sa iti fortezi muschii pentru a se tonifia si a creste insa dupa un timp o sa te obisnuiesti si va fi nevoie sa cresti in ani pentru a creste in muschi oase, si a apela la proteine de pe internet si na.
Cam atat si pentru oasele pumnului poti face flotari in pumni!

2 răspunsuri:
| Betty12345678 a răspuns:

Trebuie sa gasesti un program bun pentru tine, multe proteine si sa respecti pauzele necesare.
https://www.youtube.com/watch?v=4VfCeOjK_Lg

https://www.youtube.com/watch?v=QVz0tXw7-FE

| Chemical_Reactions_1979 a răspuns:

Sala sau sport fitness si multe proteine (carne), nu proteie sintetice si vei vedea rezultate in scurt timp!